Státní zastupitelství ho viní hned ze dvou trestných činů. Za prvé odmítl poslat sanitu pacientovi ve vážném stavu, který následně zemřel, a za druhé byl v práci pod vlivem alkoholu. S více než jedním promile jel dokonce k pacientce s infarktem. K druhému ze skutků se lékař, který je coby odborník na záchrance uznáván, doznal, v prvém případě ale odmítá, že by byl vinen.

Prvního skutku se měl lékař dopustit už vloni v lednu, kdy byl vedoucím operátorem směny na pozici dispečera záchranky. „Odmítl zaslat vůz zdravotnické záchranné služby Jozefu K., ročník 1961, ačkoli jeho syn i snacha opakovaně volali na linku 155 se žádostí o zaslání sanitky do Přeštic, kdy podrobně popsali zdravotní stav poškozeného s tím, že již deset dní nejí, tři dny špatně dýchá, má černorudý jazyk, průjem a zimnici,“ uvedla státní zástupkyně Renata Havelková. Doplnila, že muži hrozilo selhání základních životních funkcí, i tak pomoc nepřijela. Jozef K. druhý den zemřel.

Druhého trestného činu se podle obžaloby Štěpáník dopustil letos v březnu, kdy sloužil jako výjezdový lékař na stanici v Domažlicích pod vlivem alkoholu. Opilý jel dokonce na výjezd k pacientce s infarktem. Když se vrátil, podrobil se dechové zkoušce, která ukázala 1,13 promile alkoholu. Podle znaleckého posudku měl v krvi během služby dokonce bezmála 1,5 promile.

Syn zemřelého Josefa K. soudu řekl, že rodina opakovaně volala na linku 155, neboť stav jeho otce byl velmi vážný. Ale se žádostí o pomoc neuspěli. „Lékař byl arogantní. Říkal, že ho máme naložit do auta a odvézt sami. Vybavuji si, že se třeba ptal, zda má naše auto volant,“ posteskl si syn zemřelého. Dodal, že rodina ale měla strach s mužem v jeho vážném stavu jakkoli manipulovat.

Štěpáník u soudu zaujal k oběma případům odlišná stanoviska. „Co se týče druhého skutku, prohlašuji vinu. Skutečně se tak stalo. Je mi to líto a je mi trapně,“ řekl Štěpáník, jenž po odchodu ze záchranky dobrovolně absolvoval léčbu závislosti na alkoholu a lécích. Po ní se mohl vrátit. „Jsem vděčný vedení a kolegům, že mě přijali zpět,“ řekl lékař.

Co se týče úmrtí pacienta, vinu jednoznačně odmítl. Připomněl, že vše se stalo v době, kdy řádil covid, a on tak měl cca třetinu sanitek kvůli hodinu a půl trvající dekontaminaci mimo provoz, a tak musel pečlivě zvažovat, kam sanitní vozy vyšle, aby nebyl ohrožen někdo potřebující akutní pomoc. A tento pacient podle jeho zjištění zdravotnickou pomoc odmítal, proto ji na místo nevyslal. „Jestli si dnes myslím, že vůz tam měl vyjet? Já mám názor stále stejný, ale vzhledem k tomu, že jsem trestně stíhaný, bych už ji tam pro jistotu vyslal. Já jsem nikdy neodmítal poskytnout pomoc někomu, kdo ji chce a kdo ji potřebuje. Mým úmyslem nebylo nikoho poškodit,“ řekl Štěpáník, jenž trval na tom, že nebyl důvod sanitku k nemocnému vyslat.

Znalec z oboru zdravotnictví ale jednoznačně uvedl, že vzhledem ke stavu pacienta měla na místo záchranná služba vyjet.

Líčení bylo odročena na polovinu listopadu, kdy by již mohl zaznít rozsudek.