VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvůli špatné smlouvě málem skončila důchodkyně na dlažbě

PLZEŇ - Chcete svým dětem nebo známým darovat dům? Dejte si pozor na to, co bude stát ve smlouvě. Na špatně sepsaný dokument totiž můžete nepříjemně doplatit. Podobně jako paní Marie, která se rozhodla dát svůj dům dceři s tím, že se o ni postará a nechá ji tam dožít.

1.9.2008
SDÍLEJ:

ilustrační fotoFoto: Denik

Takovéto případy se řeší zřízením tvz. věcného břemene. Dcera se měla starat o matku a nechat ji v domě dožít. Háček byl však v tom, že věcné břemeno v darovací smlouvě nestálo, takže matka byla odkázána na milost a nemilost dcery.

„Jeden známý připravil dceři smlouvu, ve které bylo prohlášení, že se o matku postará. Ale nešlo o věcné břemeno,“ vysvětluje plzeňská advokátka Eva Kabelková. Jelikož nebylo břemeno zřízeno, přepsali na katastrálním úřadu dům na dceru, a to bez jakékoli zmínky o matce.

Seniorka marně žádala o pomoc

„Dcera se do domu odstěhovala i s rodinou. Asi po dvou třech letech maminka onemocněla a potřebovala pomoc, a to jak s dopravou k lékaři, tak v domácnosti. Dcera ale pomoc odmítla, a tak jezdily matce vypomáhat mladší děti. Neshody se zvyšovaly,“ pokračuje právnička.

Mladší sourozenci byli znepokojeni tím, jak se jejich sestra chová k matce, a chtěli tedy napadnout darovací smlouvu. „Zde ale narazili, protože zjistili, že není zřízeno věcné břemeno a dcera vlastně nemá k matce žádné povinnosti,“ upozornila Kabelková.
Dcera chtěla darovaný dům prodat

Situace se vyhrotila, když začala dcera nabízet dům k prodeji. „Maminka se samozřejmě bránila, protože kdyby se dům prodal, kupec by se o ni (podobně jako dcera) nemusel postarat, a to právě proto, že dům nebyl zatížen břemenem,“ řekla právnička.

Matka se začala bránit. Dárce se totiž může domáhat vrácení daru, jestliže se k němu či členům rodiny obdarovaný (tedy dcera) chová tak, že hrubě porušuje dobré mravy. „Paní Marie chtěla dům zpět, protože opakovaně docházelo k velikým neshodám s dcerou. Poslala jí tedy dopis, ve kterém žádala, aby dům vrátila. Dceři se ale nechtělo,“ prozradila advokátka. „Sourozenci na ni ale tlačili s tím, že dají vše k soudu a budou svědčit o tom, jak se k matce chová. Dar byl nakonec dcerou dobrovolně vrácen a dům se převedl zpět na matku,“ vysvětlila Kabelková.

Podle ní dělají lidé základní chybu v tom, že si dokumenty a formality sepisují sami bez odborníka. „V uvedeném případě byla matka odkázána na svévoli dcery. Kdyby obě strany sepsaly smlouvu u notáře, mohla se problémům vyhnout. Protože i když si dva lidé mezi sebou sepíší smlouvu, že se jeden o druhého bude starat, jde pouze o dohodu mezi nimi,“ varuje.

Pokud se vám děje něco podobného jako paní Marii, sepište žádost o vrácení daru. Dle právničky je třeba ji podat bezprostředně po nějakém incidentu s obdarovanou osobou, a to kvůli tomu, aby si to lidé pamatovali nebo aby to případně mohli potvrdit svědkové. „Takovýchto sporů je relativně málo, protože ne vždy se podaří prokázat onen incident. Vrácení daru je výjimečná a obtížná věc. Radím všem, aby sepisovali dokumenty s kvalifikovaným člověkem, což je ale velký problém právě mezi příbuznými, kteří většinou tvrdí, že není třeba písemných smluv a že budou své závazky dobrovolně plnit. Rodiče své děti ani smlouvami zatěžovat nechtějí,“ uzavřela Kabelková.

Autor: Miroslava Vejvodová

1.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pavel Vrba

Vrba: Máme co napravovat

Ilustrační foto

Disco tanec v Lokomotivě

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Opilý řidič havaroval u Chotíkova. Nikdy si přitom neudělal řidičák

Plzeňsko - Posilněn alkoholem a bez řidičského průkazu usedl za volant jednatřicetiletý řidič, který v noci na sobotu havaroval u Chotíkova na Plzeňsku. Kromě toho, že nadýchal bezmála dvě promile, se ukázalo, že nikdy nevlastnil řidičák.  

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

Volební účast v Plzni se pohybuje kolem 60 procent

Plzeň - V parlamentních volbách 2017 šlo v Plzni k volebním urnám kolem 60 procent voličů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení