Venčila psa a upadla. S bolestí pravé ruky a ramene pak Helena Nevařilová přišla na pohotovost do plzeňské fakultní nemocnice. Bylo to v roce 2009, večer 28. března. Ortoped Michal Zdařil, který měl tehdy službu, však podle obžaloby špatně určil diagnózu. Po provedení rentgenu ženě začal léčit zlomeninu pažní kosti. „Protože však nenařídil další vyšetření, nebyla odhalena zadní luxace pažní kosti," uvedla státní zástupkyně Blanka Špánková. Tehdy třiapadesátiletá žena měla lidově řečeno vykloubené rameno. Na to se však přišlo až po téměř dvou letech vyšetřením CT. Vše skončilo tak, že v květnu 2012 byl ramenní kloub nahrazen endoprotézou.

Plzeňský ortoped se za to ocitl na lavici obžalovaných a za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti mu hrozí až čtyři roky vězení.

Žena, která šla předčasně do starobního důchodu, po Zdařilovi žádá náhradu škody, téměř 1,6 milionu korun. V civilním sporu žaluje také Fakultní nemocnici v Plzni, po níž chce zhruba polovinu částky. O případ se zajímala i lékařská komora.

Podle Špánkové lékař pochybil tím, že včas nenařídil doplňující vyšetření CT, které by luxaci kloubu odhalilo. Od doby, kdy k úrazu došlo, po odhalení skutečné diagnózy u něj žena byla na více kontrolách.

Lékař: Léčení probíhalo správně

„Když pacientka poprvé přišla, držela si pažní kost, měla mírný otok, byl problém s hybností. Nařídil jsem rentgen. V horní polovině pažní kosti byla zlomenina, přiložil jsem tedy fixaci, kterou takto běžně používáme, a poslal jsem ji domů," uvedl Zdařil. V dubnu žena přišla na kontrolu. „Léčení probíhalo správně. Rentgen byl stejný, nedošlo k posunu a nebylo potřeba provádět další vyšetření," podotkl lékař. Před soudem pak uvedl, že je přesvědčen, že tam luxace tehdy vůbec nebyla a mohla vzniknout až později poškozením cévního zásobení. Ani při dalších kontrolách, kdy si žena stěžovala na bolesti, nepřistoupil lékař k jiným vyšetřením.

Vše skončilo endoprotézou ramenního kloubu, ženu operovali v pražském Motole.

„Pořád jsem měla bolesti a snažila jsem se to řešit, ale nikdo nereagoval. I rehabilitační lékařky žádaly o konzilium, protože rehabilitace nepostupuje tak, jak by měla," řekla paní Nevařilová se slzami v očích. Dnes je omezená při hygieně, nemůže žehlit, má problémy s oblékáním nebo s tím, aby udržela konvici.

Soud má v případu k dispozici několik znaleckých posudků s různými závěry o tom, zda lékař mohl nebo nemohl vykloubení odhalit. Například podle odborníka Fakultní nemocnice Královské Vinohrady už druhé rentgenové snímky provedené v dubnu 2009 mohly být podkladem pro správnou diagnózu.