Vrátí se k matce Nikol Vichnarové do svého trvalého bydliště v Žákavě na jižním Plzeňsku nebo zůstane u otce Rodney Wiliama Cowieho, který ji do Austrálie pod záminkou jednodenního výletu unesl?

Matka se s žádostí o pomoc australských úřadů vydala týden po únosu dcery na vlastní pěst do Sydney. Soud, který ve věci 17. dubna rozhodoval, určil, že Terezka bude prozatímně do 21. května přidělena do péče matce s tím, že otec ji smí také vídat a starat se o ni.

Cowie stále ještě není obviněn

Téměř dva měsíce uplynuly od únosu Terezky a její otec do dneška stále ještě neobdržel usnesení o zahájení trestního stíhání. 10. dubna Deník informovala mluvčí západočeských policistů Jolana Číhová o tom, že policie ve spolupráci s Interpolem zjišťuje adresu Terezčina otce, aby mu mohla doručit usnesení o zahájení trestního stíhání ve věci poškozování cizích práv. „Až Cowie dopis obdrží, bude oficiálně čelit obvinění a na základě toho budou provedeny další úkony,“ upřesnila tehdy Číhová.

Věc se má tak, že případ převzalo Okresní státní zastupitelství Plzeň-jih. Kdy se tak stalo? To nám státní zástupkyně Taťána Ulčová odmítla sdělit. To, že je usnesení doručováno již skoro dva měsíce, je podle ní běžný postup. „Celá věc se musí řádně prošetřit. Zpracováváme právní pomoc adresovanou justičním orgánům do Austrálie,“ uvedla. „Do konce týdne obdržíme podklady přeložené do angličtiny, které postoupíme Nejvyššímu státnímu zastupitelství ČR, které se dále spojí s australskou stranou,“ doplnila Ulčová, podle které je toto běžný zákonný postup. „Rozhodně nedochází k žádným průtahům,“ uzavřela Ulčová.

Další články čtěte vpravo nahoře: