„Věc byla nejprve prověřována policejním orgánem Generálního ředitelství cel, odboru Pátrání Plzeň, a po zjištění, že se na této trestné činnosti podílí i příslušník Policie ČR, bylo další trestní řízení vedeno Generální inspekcí bezpečnostních sborů,“ vysvětlila mluvčí celníků Martina Kaňková.

Doplnila, že v období nejméně od října 2020 do listopadu 2021 mělo pět fyzických osob a tři právnické osoby společně po předchozí vzájemné domluvě profitovat tím, že v toku běžných faktur podnikatelských subjektů měly úmyslně zahrnovat do nákladů těchto subjektů fiktivní faktury. Neoprávněně tak měly zvyšovat nárok na odpočet daně z přidané hodnoty a snižovat daňovou povinnost k platbě této daně. Tímto jednáním byla způsobena škoda ve výši přesahující 42 milionů korun.

„Policejní orgán Generální inspekce bezpečnostních sborů zahájil trestní stíhání pěti fyzických a tří právnických osob pro podezření ze spáchání pokračujícího zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby,“ informovala mluvčí GIBS Ivana Nguyenová s tím, že podrobnější informace nelze sdělit, neboť trestní věc se nachází ve stádiu vyšetřování, které je dle zákonné úpravy neveřejné.

Policista již na Krajském ředitelství Policie Plzeňského kraje nepůsobí. „Již není ve služebním poměru, odešel na vlastní žádost,“ řekl Deníku krajský policejní ředitel Jaroslav Vild.

Obviněným hrozí v případě odsouzení odnětí svobody na pět až deset let.