Krádeží pohonných hmot v regionu stále přibývá. Jen na přelomu července a srpna zaznamenala policie v Plzeňském kraji tři případy, při nichž zloději ukradli kolem dvou tisíc litrů nafty a napáchali tím škodu za více než 100 tisíc korun.

Koncem července se zatím neznámý zloděj vydal na pole u obce Málkovice na Tachovsku a ze dvou odstavených kombajnů tam odčerpal tisíc litrů nafty za 46 tisíc korun. „Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže a po pachateli pátrají,“ uvedla už dříve policejní mluvčí Iva Vršecká.

Zloději se činili ale i na jižním Plzeňsku. V jednom z blovických zemědělských areálů odcizili na přelomu prázdnin 700 litrů nafty ze zaparkovaného kombajnu. „Pachatel v tomto případě způsobil škodu na odčerpané naftě ve výši bezmála za 30 000 korun,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Jiroušková s tím, že podobný případ se stal z 31. července na 1. srpna v Přešticích, přičemž naftu lapka odčerpal z odstaveného nákladního auta. „Zatím neznámý pachatel tam z palivové nádrže odstranil uzamčené víčko nádrže a z ní poté odčerpal 150 litrů nafty,“ řekla Dagmar Jiroušková. Dodala, že v obou případech policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže a po pachatelích pátrají.

Povodně 2002 v Plzni.
20 let od ničivých povodní: Voda tehdy zatopila polovinu Plzeňského kraje

Jiří Hurník, ředitel plzeňské pobočky sdružení dopravců ČESMAD, Deníku řekl, že krádeže v době vysokých cen pohonných hmot nejsou nic neobvyklého a dopravci se tak s nimi často setkávají. „V současné době jsme zaznamenali hned několik případů,“ potvrdil Hurník s tím, že krádežím se dá jen velmi těžko předejít. „Existují speciální zámky na víčka nádrže, ale pochopitelně vše lze překonat, včetně těchto zámků. Existují ale i případy, kdy zloději nádrž navrtají z boku a zničí a způsobí tím mnohem vyšší škodu, než kdyby pohonné hmoty jen odčerpali,“ upozornil Hurník.

Mluvčí ČESMAD Martin Felix pak doplnil, že problém tkví také v tom, že valná většina parkovišť nejen v Čechách, ale také v zahraničí, nebývá hlídaná. „V Evropě často operují organizované lupičské bandy, které krádeže provádějí velice sofistikovaně. Řidič proti nim rozhodně nemůže nijak zakročit, protože by to mohlo ohrozit jeho zdraví nebo dokonce i život,“ vysvětlil Martin Felix.

FC Viktoria Plzeň - FC Sheriff Tiraspol
Úžasné! Viktoria Plzeň porazila Tiraspol a postoupila do play-off Ligy mistrů

Na několik případů odsání nafty upozornila policie už v červnu. Tehdy řešila kuriozní případ na jihu Plzeňska. Policisté tam přijali oznámení, že někdo ze zaparkovaného bagru blízko stavby silnice u Přeštic vysál naftu. Policisté proto vyrazili na místo a zloděje ihned zadrželi. Ukázalo se totiž, že 148 litrů nafty odsáli z bagru tři cizinci. Protože se dotyční před krádeží notně posilnili alkoholem, usnuli v autě zaparkovaném nedaleko. Vůz byl naložený kradenou naftou.