Současně s tím uložila soudkyně osmapadesátiletému muži pětiletý zákaz činnosti. V budoucnu tedy najde uplatnění už jen jako klasický stavební dozor. Pokud podmínku poruší, půjde na osm měsíců do vězení. Rozsudek zatím není pravomocný.

Miloš Koller působil v loňském a předloňském roce jako technický dozor a koordinátor bezpečnosti práce během rekonstrukce fasády Církevního gymnázia v Plzni. O úplatek si podle zjištění soudu řekl už předloni v květnu rodinné štukatérské firmě Štuko Ars z Klatov, která opravu prováděla. Celkem měl chtít 40 tisíc korun. Když mu ale zástupce firmy jasně řekl, že mu nic nedá, začaly problémy.

Vše dospělo až k samému zastavení stavby, a to pro porušování bezpečnostních předpisů. Kontrolor viděl problém v lešení. To však bylo úplně stejné jako to v první etapě, kdy bylo vše v pořádku. Poté znovu kontaktoval jednatele klatovské firmy a o peníze „za nekomplikovaný průběh rekonstrukce" si nepřímo řekl podruhé.

Zástupce stavební firmy se ovšem ke Kollerově smůle spojil s policií. Se stavebním kontrolorem si poté na 15. dubna domluvil schůzku v jedné kavárně v obchodním centru Olympia v plzeňských Černicích a tam mu předal obálku se 40 tisíci korunami, které byly označené. „Obžalovaný peníze bez okolků převzal. Zaskočený nebyl, naopak řekl: Já to ani kontrolovat nebudu," sdělila soudkyně Lenka Prýcová. Jedním z důkazů totiž byl záznam ze skryté kamery. Kontrolor byl po převzetí peněz zatčen a převezen k výslechu.

Koller před soudem tvrdil, že si o žádný úplatek neřekl a obálku bral jako poděkování za čas strávený na takzvaných vícepracích. Měl prý zato, že uvnitř je patnáct tisíc korun, což by podle jeho slov odpovídalo vynaložené námaze na stavbě. „Celé dílo vyšlo na zhruba 12 milionů korun, vícepráce z toho činily cirka 80 tisíc korun, což je v tomto poměru zanedbatelné číslo," řekla však soudkyně.

Podtrženo, sečteno, Koller se nestyděl říci si o úplatek i přesto, že za obě etapy vyinkasoval 331 tisíc korun.

Soudkyně podotkla také to, že svědci, kteří před soudem vypovídali, upozornili na výraznou změnu chování stavebního kontrolora ve druhé etapě stavby. V té první totiž bylo vše v pořádku, problémy se objevily až poté, co Koller nedostal úplatek. O změně chování před soudem hovořil i ředitel školy Daniel Petříček, který doslova řekl, že „obžalovaný na stavbě řádil jako černá ruka".

Soudkyně Lenka Prýcová uvedla, že je nepochybné, že zákaz činnosti citelně zasáhne muži do života. Podotkla, že to ovšem není důvod k tomu nechat jeho jednání bez povšimnutí. Původně mu hrozily až tři roky vězení.