VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konkurzní správce Sofronu bude platit firmě ZAT

Plzeň – Akciová společnost Sofron Trade, která byla založena v srpnu 2004, se na českém trhu moc dlouho neohřála. Firma, jejíž podnikání bylo založeno na činnosti finančních, organizačních a ekonomických poradců, zprostředkování služeb a obchodu, se dostala tři roky po svém vzniku do velkých finančních problémů, a v květnu 2007 spadla do konkurzu. Zanechala však po sobě věřitele s pohledávkami ve výši desítek milionů korun.

17.2.2009
SDÍLEJ:

Jaroslav ScharfFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Mezi firmami, které se do konkurzu přihlásily o své peníze, je i příbramská společnost ZAT, která se zabývá kompletací a dodávkami automatizace pro energetiku, řízením regulace či provozními informačními systémy, v čele s předsedou představenstva Jaroslavem Scharfem. Soudce plzeňského krajského soudu Jan Blažek v úterý rozhodl, že ZAT má nárok na pohledávku ve výši 16,5 milionů korun.

Platby se uskutečnily

K soudu se věc dostala proto, že správce konkurzní podstaty Sofronu Karel Touschek popíral oprávněnost pohledávky firmy ZAT, protože považoval listiny, které předložil ZAT, za neplatné. Soud je ale uznal. „Dnes bylo prokázáno, že se platby uskutečnily, a ZAT Sofronu poskytl půjčky, které nebyly splaceny,“ vysvětloval verdikt soudce Blažek. Platby, které dohromady činí oněch 16,5 milionu korun, se uskutečnily v letech 2005 až 2006.

Soud včera současně rozhodoval i o přiznání další, tentokrát devítimilionové pohledávky u Sofronu, kterou Jaroslav Scharf podal jako fyzická osoba. Podle Touschka schválil Scharf jako jediný majitel společnosti Silleri převod peněz do Sofronu, kde byl sám akcionářem, proto Scharfův nárok odmítl. Zjednodušeně se dá říct, že převod peněz dojednal sám se sebou. Podle Scharfova advokáta Michala Janíka tomu ale tak není, protože jeho klient v době převodu akcionářem Sofronu nebyl. „Žalovaná strana to nijak nedokázala,“ upozornil.

Věc je promlčená

Touschek přesto trval na svém a uvedl, že Scharf jednal v rozporu s obchodním rejstříkem i dobrými mravy.

Soud se přiklonil na jeho stranu a žalobu zamítl. „Předmět smlouvy nebyl náležitě formulován. Za druhé byla smlouva podepsána jen jednou osobou,“ uvedl Blažek. Zároveň podotkl, že vzal v úvahu i Touschkovu námitku promlčení. Touschek se totiž nechal slyšet, že i kdyby soud rozhodl o tom, že Scharf peníze do Sofronu skutečně převedl, tak do konkurzu se přihlásil pozdě. „K postoupení pohledávky došlo 21. března 2005 a přihláška do konkurzu přišla až 29. června 2007. Při dvouleté promlčecí lhůtě je třeba na tuto skutečnost brát zřetel,“ konstatoval.

Případ je součástí rozsáhlých majetkových převodů mezi firmami, ve kterých figuruje Jaroslav Scharf nebo jeho známí. Tyto operace jsou předmětem také policejního vyšetřování. Detektivové už v jedné věci Scharfa obvinili z podvodu za 300 miliónů korun.

Autor: Miroslava Vejvodová

17.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Opilý řidič havaroval u Chotíkova. Nikdy si přitom neudělal řidičák

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Volební účast v Plzni se pohybuje kolem 60 procent

Plzeň - V parlamentních volbách 2017 šlo v Plzni k volebním urnám kolem 60 procent voličů.

Sportovci bez šance na úspěch

Plzeň - Podle jmen by se mohlo zdát, že sestavili dobrý tým, který může porážet své soky.

SOUTĚŽ o vstupenky na Tátu

Plzeň – Celosvětově úspěšná one man show Táta o tom, jak lze s humorem zvládnout období před narozením dítěte a po něm, se stala vedle Cavemana jednou z programových stálic Měšťanské besedy.

Mise v Lucernu? Velké zklamání!

Viktoria dostala facku od posledního týmu švýcarské ligy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení