Klíčový svědek a zároveň jeden z hlavních obžalovaných Tomáš Grímm vyvázl s šestiměsíční podmínkou a peněžitým trestem 198 000 korun. Klíčový muž případu přitom mohl jít až na deset let do vězení, ale vzhledem k tomu, že má od začátku procesu status spolupracujícího obviněného, odešel od soudu zatím s nejnižším trestem ze všech.

„Činy, které jsem spáchal mě mrzí. Bohužel čas vrátit nedokážu. Ale některé činy bych rád vzal zpátky,“ kál se ve středu u soudu Tomáš Grímm, který usedl v bílé košili vedle svého advokáta Petra Papeže. Jako jediný ze všech hlavních postav, kterými jsou ještě bývalý fotbalista Michal Káník a funkcionář Roman Rogoz, se postavil proti Romanu Berbrovi.

Zdroj: Deník/Zdeněk Soukup

„Nejen, že se nedlouho po zahájení zcela doznal k trestné činnosti a spolupracoval od začátku, ale především se díky němu podařilo rozkrýt trestnou činnost v mnohem větším rozsahu. Přijal odpovědnost a pomohl rozkrýt rozsáhlou trestnou činnost v dalších skutcích. Trest je dle mého přiměřený,“ vysvětloval státní zástupce Jan Scholle výrazné snížení trestu.

Soudce Vladimír Žák vzal tyto argumenty na vědomí a dohodu nakonec akceptoval. „Řešíme trestnou činnost ve prospěch organizované zločinné skupiny, kdy je třeba popsat jednání skupiny, hierarchii v ní,“ odůvodnil soudce svůj verdikt. „Dohoda nemá žádný vliv na další rozhodování o vině ostatních osob, nejsme tím jakkoliv vázaní,“ doplnil Vladimír Žák.

Josef Balogh u Krajského soudu v Plzni
Hrál mrtvého a díky tomu přežil. Útočník jde za mříže na 16,5 roku. Cože? Křičel

Grímm, jenž se už dříve doznal k přijetí úplatku v souvislosti se čtyřmi zápasy ČFL a jednoho přípravného utkání, i k tomu, že vypsal faktury asi na 850 000 korun na dodání sportovního zařízení a zajištění semináře, je jedna ze čtyř hlavních osob mezi obžalovanými v rozsáhlé kauze českého fotbalu. Společně s Rogozem, Káníkem a Berbrem se také podílel na vyvádění financí z Plzeňského krajského fotbalového svazu.

Už v úterý Okresní soud Plzeň-město schválil dohodu o vině a trestu s bývalým delegátem Miroslavem Skálou a Petrem Tarkovským, který je bratrem přítelkyně obžalovaného Michala Káníka. Oba dostali osmiměsíční podmínku a peněžitý trest 48 000, resp. 55 000 korun. Včera je ještě před Grímmem následoval i rozhodčí Marek Janoch.

Štefan Z. u Krajského soudu v Plzni.
Když školačka odmítla sex s otčímem, nesměla vidět tátu ani babičku

Středeční rozsudek u Janocha zmiňuje existenci organizované skupiny, která systematicky ovlivňovala zápasy, což může přitížit ostatním obžalovaným. Ale také nemusí, protože ještě bude probíhat další dokazování u těch, kteří na dohodu o vině a trestu odmítli přistoupit. Pokračovat se bude od 18. září výslechem dalších svědků, mezi nimiž bude i někdejší kouč Sparty a české reprezentace Jozef Chovanec.

Původně měla být kauza Berbr uzavřena v prosinci letošního roku, rozsudek se nestihne vynést ani do termínu posunutého na únor 2024. Soudce Vladimír Žák už totiž nařídil na příští rok bezmála třicítku další hlavních líčení, poslední zatím na 21. červen.