Peněženku, ve které měla kromě dokladů i peníze různých měn, jí pachatel vytáhl přímo z kabelky, kterou měla přes rameno. Šance, že kapsáře policie dopadne, je však mizivá.

Zlodějům nahrává především absence důkazů, kterými by se vyšetřovatelé mohli řídit. Ze policejní statistiky vyplývá, že od ledna do srpna se západočeští policisté zabývali tři sta třiceti kapesními krádežemi a objasnit se podařilo jen sedmatřicet případů. Třiatřicet hned, čtyři případy dodatečně.

Škoda, kterou kapsáři okradeným lidem způsobili se přitom za uvedené období šplhá téměř ke třem a půl milionům korun.

Kapesní zloději úřadují na místech zvýšené koncentrace lidí, tedy na zastávkách, ve vozech MHD, nádražích apod. Jejich oběťmi jsou často starší nebo hendikepované osoby. Potvrzují to i další dva případy z minulých dní, které se odehrály v Karlových Varech. Obětí zlodějíčka se totiž přímo před budovou pošty v Bohaticích stala osmdesátiletá důchodkyně, která si tam před tím vyzvedla svůj důchod. Seniorka si však pachatele všimla a zareagovala rychleji, než on sám. „Začala křičet a volat o pomoc, čehož se zloděj lekl a dal se na útěk,“ sdělila karlovarská policejní mluvčí Zdeňka Papežová.

Další důchodkyně (67) tolik štěstí neměla, a na zlodějíčka doplatila. „Pachatel ji před prodejnou Knihy na Varšavském náměstí požádal o rozměnění dvacetikoruny. Žena mu chtěla pomoci a ochotně vzala peněženku do ruky. Pak ale zjistila, že nemá dost drobných mincí a důvěřivě neznámému ukázala, že drobné opravdu nemá. Toho okamžiku využil zloděj a z peněženky jí odcizil 6900 korun,“ popsala Papežová.

Pětašedesát procent kapesních krádeží se na západě Čech odehrálo v Plzni. „Za prvních osm měsíců roku se zdejší policisté zabývali 213 kapesními krádežemi,“ sdělila plzeňská policejní mluvčí Martina Hábrová. V okrese Karlovy Vary řešili policisté za stejnou dobu jednačtyřicet případů.

Mezi pachateli, které muži zákona dopadli, byly mimo jiné i čtyři děti do čtrnácti let věku a pět mladistvých.