Na přechod pro chodce vběhl na červenou a srazil jej motorkář (41). Ten bohužel svým zraněním po téměř třech hodinách podlehl.

Sražený chodec Michal Čech (45) sice přežil, ale skončil na vozíčku. Vše se stalo loňského třináctého března krátce před patnáctou hodinou na přechodu v Sirkové ulici v Plzni. Oba muži ten den chybovali. Čech chůzí na červenou, motorkář zase tím, že jel zvýšenou rychlostí. I kdyby však jel rychlostí 50 kilometrů za hodinu, nelze vyloučit, že by ke střetu nedošlo, zaznělo v úterý u soudu.

V roli obžalovaného tam vystupuje právě Čech, kterého státní zástupce žaluje z usmrcení z nedbalosti. Plzeňanovi hrozí až šest let vězení.

Fakta o nehodě
K nehodě došlo loňského 
13. března na přechodu v Sirkové ulici v těsné blízkosti křižovatky Sirková – Šumavská. Michal Čech šel od nádraží směrem na tramvaj a na přechod vstoupil, když svítila červená. Od Mikulášského náměstí jel motorkář, který jej srazil. Střet byl hrozivý, na místě byla spousta krve. Oba muže tehdy odvezli záchranáři do nemocnice. Motorkář svým zraněním za dvě a půl hodiny podlehl. Druhý muž svůj boj o život vyhrál, skončil však na vozíčku a nyní je před soudem a čelí obžalobě pro usmrcení z nedbalosti.  

K situaci, která loni na jaře nastala na křižovatce Sirkové a Šumavské ulice v Plzni U Hamburku, se v úterý dlouze vyjadřoval znalec z oboru silniční doprava Michal Kešner. Když se soudce dotázal, zda byla možnost střet odvrátit, znalec uvedl, že při nižší, padesátikilometrové rychlosti by bylo riziko kolize menší, nikoli však vyloučené. „Ke střetu by mohlo a nemuselo dojít. Zásadní je ale pohyb chodce po přechodu v době, kdy tam neměl co dělat," řekl Kešner. Zaznělo též, že umístění přechodu je problematické.

Motocyklista jel od hlavního vlakového nádraží směrem k pivovaru. Jeho rychlost se pohybovala mezi 60 až 68 kilometry za hodinu.

Před soudem v úterý také promluvilo několik přímých svědků nehody. „Viděla jsem pána, jak na ten přechod vbíhá, myslel si, že to ještě stihne (…) oba se snažili srážce vyhnout," řekla před soudem Eva M., která motorkáři poskytovala první pomoc.

„Na přechodu svítila červená. Pán se rozhlédl a vstoupil na něj. Motocyklistu pak chodec zpozoroval, oba uhnuli na stejnou stranu. Kdyby chodec neuskočil, možná by ho motocykl objel," uvedla další svědkyně Jana P., která ihned běžela k chodci. „Stěžoval si, že ho brní nohy," dodala mladá žena. Motocyklista jel podle ní o něco rychleji, ale ne nijak závratně.

Hlavní líčení bylo v úterý odročeno.

Čtěte také:

Motorkář nehodu nepřežil, chodec má velmi vážná zranění
Studentka o nehodě: Lidé jen koukali a o pomoc jsem se musela prosit