Informaci potvrdil zpravodajskému webovému portálu IDNES Roman Jurečko z nadačního fondu Plzeň sobě, která o sochu pečuje. „Zatím nevím, kolik lidí skupinka čítala, ale jedná se o mladé plzeňské hokejisty. Jsem rád, že se vyvrátily fámy, že to byli Ukrajinci. Jsem též rád, že se nejednalo o cílený útok někoho, kdo chtěl hlavu ukrást a zpeněžit ve sběrně,“ řekl Jurečko.

„Pachatel či pachatelé se mezitím mohou sami přihlásit na obvodním oddělení Plzeň střed,“ uvedla pro Deník krátce po incidentu tisková mluvčí Policie ČR Dagmar Brožová. Tuto výzvu mladí hokejisté vyslyšeli a sami se policii přihlásili.

Zdroj: Deník/Šimon Bukovjan

„Skupinka osob se skutečně přihlásila na obvodním oddělení a k jednání se přiznala. Vzhledem k tomu, že dvě z osob jsou mladší 18 let, policisté nebudou poskytovat více informací,“ uvedla policejní mluvčí Michaela Raindlová. Doplnila, že případem se policisté nadále zabývají. Prověřují, zda došlo ke spáchání přečinu výtržnictví.

„Až nám policie předá hlavu Hurvínka, která se našla na místě, tak sochu odvezeme do slévarny. Tam se bude opravovat po dobu dvou až tří týdnů. Následně bude převezena zpět do Plzně,“ sdělila Deníku za nadaci Plzeň sobě krátce po incidentu Kristýna Nachtmann Švédová.

Socha Hurvínka na náměstí Republiky v Plzni od světoznámé sochařky Ley Vivot je bez hlavy.
Hurvínek na náměstí v Plzni přišel o hlavu, zpět by ji měl mít během pár týdnů

„Sochy jsou pohyblivé. Děti jim mohou otáčet hlavy i oči. Původně jsem chtěla, aby se dalo hýbat i s nohami, ale nakonec jsem se rozhodla je upevnit, aby si tam nějaké dítě náhodou neskříplo prst,“ uvedla světoznámá kanadská sochařka českého původu Lea Vivot při slavnostním odhalení soch v roce 2020.