Útočník ho nechal být, vzal z bytu pár věcí a odešel. Z vraždy byl obžalován Josef Balogh (35), jemuž vzhledem k provedení činu hrozí za pokus vraždy až výjimečný trest. Balogh u Krajského soudu v Plzni v pondělí vinu odmítl. „Já nejsem násilník, nedokážu dát ani dětem na zadek,“ tvrdil obžalovaný.

Balogh podle obžaloby vnikl do domu Reinharda H. v Aši 2. listopadu 2022 po jedné hodině v noci poté, co překonal petlici u vstupních dveří. Dobře to tam znal, neboť tu v minulosti bydlel. Vedla ho snaha získat majetek majitele domu, o němž věděl, kde je uschovaný. Když vešel do ložnice, nalezl tam spícího Reinharda H. Ani na vteřinu nezaváhal a zaútočil. Opakovaně ho bil neznámým předmětem, pravděpodobně skleněnou lahvičkou s přípravkem Alpa, nalezenou na místě, do hlavy, čímž mu způsobil tržné rány v obličeji a zlomil nos. Poranil mu i ruce, jimiž se snažil bránit a vykrývat útoky. „Pak poškozeného ležícího na lůžku zasedl obkročmo v oblasti trupu a v úmyslu ho usmrtit, aby se mohl zmocnit věcí z jeho majetku, nejprve jej rukama rdousil na krku, poté uchopil polštář, který měl poškozený pod hlavou, a ten mu přitiskl na obličej a přilehlou část trupu,“ uvedla státní zástupkyně Věra Brázdová. Dodala, že intenzitu dušení oběti ještě Balogh posiloval opřením pravého stehna a kolena o levou polovinu hrudníku seniora, čímž se mu snažil zabránit v dýchání. „Užitý mechanismus byl plně způsobilý přivodit smrt poškozeného udušením. Tohoto jednání zanechal, až když Reinhard H. přestal vyvíjet aktivní obranu a přestal se hýbat, čímž se mu podařilo v obžalovaném vyvolat domněnky, že ho usmrtil, ač se tak ve skutečnosti nestalo,“ řekla Brázdová. Dodala, že pak se Balogh zmocnil kovové krabice, kde měl senior různé písemnosti, a jeho mobilního telefonu v hodnotě cca tisíc korun a odešel. Důchodce, jemuž se pak podařilo přivolat si pomoc, musel být několik dní hospitalizován v nemocnici.

Zdroj: Deník/Milan Kilián

Balogh u soudu vinu odmítl. „Cítím se nevinen, neudělal jsem to. Já v té době plánoval svatbu se ženou, se kterou mám dvě děti a další tři nevlastní vychovávám. Požádám ženu o ruku a udělám něco takového? Vždyť to je proti přírodě,“ prohlásil Balogh, který dle svých slov žije v Německu. Pak už odmítl vypovídat i odpovídat na otázky.

Soudní znalec z oboru psychiatrie Petr Žižka konstatoval, že obžalovaný netrpí duševní chorobou, ale byla u něj diagnostikována disociální porucha. Jeho rozpoznávací schopnosti byly plně zachovány, ovládací pak lehce, tedy nepodstatně, sníženy, a to v důsledku lehké opilosti. „Jeho pobyt na svobodě není z psychiatrického hlediska nebezpečný pro společnost, nenavrhuji léčení,“ konstatoval Žižka.

Ilustrační foto
Bodal jako zběsilý. Nezastavila ho ani holčička, kterou žena držela za ruku

Soudní znalkyně z oboru psychologie Karolína Malá doplnila, že Balogh je jedincem s podprůměrným intelektem a má tendenci dělat se lepším. Oba znalci se shodli, že prognóza resocializace obžalovaného je nepříznivá.

Líčení pokračuje v dalších dnech výslechy svědků. Balogh může být potrestán odnětím svobody na patnáct až dvacet let nebo výjimečným trestem. Státní zástupkyně v obžalobě navrhla 16 let vězení.