„Kontrolujeme, zda cizinci dodržují účel pobytu. Jestliže sem cizinec přijede za účelem zaměstnání, a práci nemá nebo o ni přišel, porušuje tak zmíněný účel. Jeho zaměstnavatel to musí oznámit úřadu práce, který to dá dále vědět nám. Cizinec mnohdy přijde i sám. Pokud pak zjistíme při kontrole, že tady někdo pobývá neoprávněně, dostane tento člověk výjezdní příkaz a v dané lhůtě musí zemi opustit,“ vysvětlila mluvčí cizinecké police Ilona Vaníčková.

Propouštění plzeňských firem, však podle ní neznamená okamžitou ztrátu zaměstnání. Jelikož mají agentury smlouvy s firmami po celé ČR, své vazaly jednoduše umístí jinam. Potvrzují to i čísla na plzeňském úřadu práce, kam po masivních vyhazovech přišly zhruba jen tři stovky oznámení o propuštění cizinců ze zaměstnání. Jak už ale bylo uvedeno, odhady nehovoří o stovkách, ale o tisících lidí.

Problém je, když nejsou peníze na cestu

Obtížná situace nastane, když cizinec, který se má vrátit do své země, nemá peníze na cestu. „Ti lidé, kteří sem jedou za prací, si na cestu většinou půjčují. Ve své rodné zemi se zadluží a mnozí si prodají i střechu nad hlavou. Když tady potom nemají práci, dojdou jim peníze a musí se vrátit, je to pro ně tragedie. Na cestu nemají a doma je čekají dluhy,“ upozorňuje Vaníčková. Dopravu do rodné země poté platí náš stát, zjednodušeně řečeno daňoví poplatníci. „Určitě je to problém, vezměte si, kolik například stojí letenka do Vietnamu,“ poznamenala mluvčí.

Existují však i světlé výjimky. „V minulém týdnu nás kontaktovala pracovní agentura s tím, že pro čtyři zaměstnance z Mongolska nemá práci a že je ochotna jim uhradit cestu do rodné země. Jelikož ti Asiaté mají propadlá víza, aby mohli vycestovat, musíme vystavit nová. Zatím k nám v sobotu přišla jedna Mongolka, té jsme tedy dali správní vyhoštění. Na další čekáme,“ uvedla mluvčí.

Loni na podzim evidovala cizinecká policie v Plzeňském kraji přes 26 tisíc cizinců. Z toho téměř 17 tisíc přijelo za nějakým účelem, především kvůli zaměstnání. Jen v loňském roce bylo v západních Čechách zjištěno téměř pět stovek nelegálně zaměstnaných cizinců.

Ubytovny i bary

Kontrola se uskutečňuje podle pravidel. „Naši pracovníci mají seznam cizinců, kteří k nám přijeli a znají i účel jejich pobytu. Hlídka pak většinou vyjíždí tam, kde cizinec bydlí a zkontroluje jej. Běžné jsou i preventivní kontroly na ubytovnách, v barech a v továrnách,“ uzavřela Vaníčková.