Státní zástupkyně Václava Brýdová muže obžalovala z pokračujícího zločinu loupeže. Podle spisu má Adamovič na svědomí celkem sedm loupežných přepadení poboček České pošty na Plzeňsku.

„Se záměrem získat finanční hotovost vždy vstoupil na poštu s plynovou pistolí v ruce. Všechny skutky v době od konce loňského roku do letošního března. Několik pracovnic utrpělo psychickou posttraumatickou poruchu,“ uvedla Brýdová.

Obžalovaný se v pondělí rozhodl vypovídat. „Potřeboval jsem peníze na splácení dluhů. Celkem mám rozpůjčováno okolo půl milionu korun. Jsou na mě i dvě exekuce, takže mi dřív z platu nic nezbylo. Pracoval jsem proto na černo, abych měl alespoň na alimenty pro mou šestiletou dceru,“ snažil se Adamovič obměkčit soud. Vzápětí ale uznal, že holduje rychlým vozům a neodolá a občas si nějaký drahý automobil půjčí v autopůjčovně.

Adamovič, kterému hrozí dokonce až dvanáct let za mřížemi, se ke všem sedmi loupežím doznal. Vyjádřil i lítost nad svým jednáním. „Je mi líto, co jsem udělal. Nebylo to správné. Vůbec mi nenapadlo, že můžu těm ženám nějak psychicky ublížit. To nebyla přece žádná zbraň, ale dětská hračka na kuličky. Původně jsem ji koupil kamarádky synovi k Vánocům,“ tvrdil obžalovaný s tím, že na úřednice byl vždy slušný a nikdy jim nevyhrožoval, nekřičel na ně. Na otázku soudce Jana Špety, jak by se zachoval, kdyby mu zaměstnankyně odmítla peníze vydat, reagoval Adamovič: „To jsem měl také promyšlený. Normálně bych odešel pryč. Totéž bych udělal, kdyby na poště byl nějaký zákazník. Nikdy jsem na ty ženy nemířil přímo. Tu maketu pistole jsme držel jen v ruce, aby mi věřily a daly peníze.“

Fantom, který pošty přepadal se vždy maskoval kapucí přes hlavu. Poprvé vyrazil loupit vloni 12. listopadu na poštu do Líšťan, odkud si odnesl 22 tisíc korun. Na konci letošního ledna si vyhlédl poštu v Sušické ulici v Plzni, kde získal 31 tisíc korun. Jako třetí mu padla sedmý únorový den za oběť pošta ve Šťáhlavech, odkud obcházel s kořistí přes 44 tisíc korun. Podobnou částku, konkrétně 42 tisíc korun mu vydala jen o tři týdny později zaměstnankyně pošty ve Spáleném Poříčí. V březnu pak vyrazil pro peníze hned třikrát. Napřed 3. března do Ledců, kde si vzal téměř 18 tisíc korun, 17. března navštívil poštu v Dolní Bělé, odkud odešel se 27 tisíci. Sedmý a poslední lup, který byl pro něj už poslední, se stal 25. března, kdy lupič zamířil znovu na poštu v Sušické ulici v Plzni.

„Ten den jsem měl strach. Přemýšlel jsem celý den, že udělám jinou poštu a pak mi napadlo zajít do Sušické ulice znovu. Jen o pár ulic dál mě po činu chytili policisté,“ vypověděl v pondělí u soudu Adamovič. Dodal, že zadržení pro něj bylo vysvobození ze začarovaného kruhu.

Jednání je naplánované i na následující dny, kdy je na programu výpověď soudních znalců a předvolání dostaly i všechny přepadené ženy, které chce soud vyslechnout.