Podle obžaloby si podnikatel oba policisty v srpnu 2008 najal kvůli zdiskreditování ekologa. Chtěl tak prý zamezit komplikacím při přípravě stavby Hornbachu v Plzni. Firma podnikatele Tůmy pracovala pro developera, který stavbu připravoval. Hyťha jako místopředseda ekologického sdružení Děti Země s obchodním centrem nesouhlasil a snažil se stavbě zabránit.

Janča a Všaha na příkaz podnikatele měli ekologa lustrovat v policejní neveřejné databázi a získané informace odevzdat Tůmovi. Podle obžaloby měli také oba Hyťhu od září sledovat.

U soudu zaznělo, že Tůma označoval Hyťhu za ekoteroristu, který chce peníze za to, že nebude dělat se stavbou hypermarketu potíže. Na podivné praktiky sdružení Děti Země ostatně v exkluzivním rozhovoru pro Deník před časem poukázal také jednatel společnosti InterCora Günter Zembsch. „Aktivisté byli koupeni jistým obchodním řetězcem a použiti k obraně jejich obchodních ploch v Plzni,” řekl tehdy Zembsch.

To ale ekolog popírá. „Většina developerů nedokáže pochopit, že lidé mají i jiné motivy než jen ty finanční,” brání se nařčení Hyťha.

Tůma i Janča odmítli jakkoliv vypovídat v přípravném řízení i u soudu. Všaha však včera o případu mluvil. „Chtěl jsem opustit policii a sháněl jsem práci, proto jsem se obrátil na pana Tůmu, o kterém vím, že má bezpečnostní službu. Sledovali jsme Hyťhu s panem Jančou, ale v době, kdy už jsme nebyli u policie,” hájil se Všaha s tím, že informace v policejní databázi hledal Janča, protože měl o Hyťhovi a praktikách ekologické organizace další poznatky už z dřívějška.

Zpráva pro Tůmu ze sledování byla podle Všahy velmi stručná a rozhodně neobsahovala jakékoliv údaje z lustrací Hyťhy. Popisovala jen několik dní, kdy hlídali aktivistovo bydliště, kancelář ekologické organizace a mluvili s jeho sousedkou v domě.

Aktivista o tom, že je sledován, podle svých slov vůbec nic netušil. „O všem jsem se dozvěděl až v únoru dalšího roku, kdy mě kontaktovala policie,” tvrdí.

Děti Země se tehdy domluvily na kompromisní dohodě s developerem, společností InterCora. Získaly prý od ní závazek, že se nebude provozovat obchodní centrum, dokud v ulici nevzniknou nové vyhrazené jízdní pruhy pro veřejnou dopravu. „To se nestalo, nezbývá nám nic jiného než podat žalobu,” dodal Hyťha.

„Požadavky pana Hyťhy jsou mimo jeho kompetenci, resp. mimo kompetenci jím vedeného účelového sdružení. Ochrana před hlukem je úkolem demokraticky zvolených zástupců města Plzně,” uvedl v rozhovoru pro Deník jednatel developera Günter Zembsch.

Soud stíhání trojice obžalovaných původně v březnu zastavil, na stížnost státního zastupitelství pak krajský soud rozhodnutí zrušil. Hlavní líčení začalo nyní.

Už v minulosti Tůma takto spolupracoval s policisty. Bývalý detektiv z Útvaru pro odhalování korupce Jiří Vrba stál před soudem za to, že se snažil ovlivňovat vyšetřování Tůmových daňových podvodů. Tůma sám pak byl v minulosti trestán za to, že vydíral hokejovou hvězdu Jaromíra Jágra.