Podle obžaloby, jež zazněla u plzeňského městského soudu, Jungmann drsně komentoval různé články zdravotnického zařízení. Např. u příspěvku, kde si lékař posteskl, že umírají i mladí lidé a oni s tím nemohou nic dělat, napsal: „Já si myslím, že je schválně nějak zabíjíte, abyste měli čísla. Určitě jim dáte něco do pití, nebo nějaký jed místo léků.“

Všechny články přitom sdíleli další uživatelé sociální sítě. „Úmyslně způsobil nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřoval poplašnou zprávu, která je nepravdivá, takový čin spáchal za jiné události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně.

Danielka z Vochova trpí závažným onemocněním a v šesti letech dosud nechodí, i tak má dva sny - být baletkou a umět jezdit na kolečkových bruslích.
V šesti letech ještě nechodí, i tak touží být baletkou a jezdit na bruslích

Jungmann, který při líčení několikrát nedokázal zadržet pláč, se během své výpovědi u soudu hájil tím, že odmala trpěl depresemi a úzkostmi, a když přišel covid, situaci neunesl. Nedokázal se podle svých slov vyrovnat se zákazy, s nošením roušek, které považoval za ponižující, či s tím, že vláda nedodržovala sliby ohledně ukončení lockdownů. „Dlouho jsem jen ležel v posteli a vídal pouze své rodiče, až později jsem začal aspoň chodit se psem,“ tvrdil soudu Jungmann s tím, že čas věnoval procházení internetu a čtení článků o covidu. „Byl jsem úplně v koncích, mimo realitu. Už jsem nevěděl, co je pravda a co není, čemu mám věřit,“ řekl. Začal hodně diskutovat na sociálních sítích, kde psal komentáře kritizující očkování, testování, opatření a podobně.

Státní zástupkyně Jungmannovi navrhla dvouletý trest, odložený na stejně dlouhou zkušební dobu. Soud ho ale nepotrestal. Podle předsedy senátu Josefa Pracha proto, že se nepodařilo prokázat, že by svými výroky mohl způsobit nebezpečí vážného znepokojení obyvatelstva. „Jeho příspěvky jsou natolik absurdní a odtržené od reality, že nejsou schopny toto způsobit,“ vysvětlil Prach s tím, že senát se shodl na tom, že skutek není trestným činem a obžaloby ho proto zprostil. Státní zástupkyně se odvolala, ale odvolací Krajský soud v Plzni dal nyní za pravdu soudu prvního stupně. „Příslušný senát usnesením odvolání státní zástupkyně zamítl a potvrdil tak rozsudek Okresního soudu Plzeň-město,“ informovala Deník mluvčí KS Plzeň Jana Rubášová.