Jeden z vybraných případů je z Plzeňského kraje, konkrétně jde o brutální útok na podnikatele v Klatovech v roce 2010.

První kalendář, pro rok 2022, byl vytištěn koncem roku 2021. Policejní prezidium ČR se tehdy inspirovalo v zahraničí. Velmi úspěšný byl tento nápad v Nizozemí. V USA se zase vězňům každoročně rozdávají karty s neobjasněnými případy. V Česku se kalendáře pro rok 2022 dostaly k téměř 19 tisícům vězňů napříč celou republikou. Protože byl projekt vyhodnocen jako úspěšný, vznikl i kalendář pro rok 2023, s dalšími 24 případy. Ten je ale distribuován se zpožděním, až nyní. „Kalendáře by měly být tento týden vyvěšeny na oddílech tak, aby se k nim mohli dostat všichni a mohli se podívat. A pokud by měli nějaké poznatky, mohli je předat,“ řekl Deníku mluvčí Věznice Plzeň Martin Černý.

Obžalovaného přivedla k soudu eskorta.
Zmlácení miminka ve feťáckém doupěti zůstane bez trestu

V kalendáři je sedmnáct vražd či pokusů o ně a sedm pohřešovaných lidí. Na březnové stránce je i surový útok z Klatovska. Ten se odehrál 3. března 2010 a jeho obětí byl klatovský podnikatel M. P. Tento muž byl velmi surově zmlácen již rok předtím, tehdy byl několik dní v bezvědomí a strávil tři týdny v nemocnici. Před klatovským soudem kvůli tomu stanul bývalý policista, ale byl nakonec pro nedostatek důkazů zproštěn obžaloby. Útok z března 2010 byl ještě surovější. Jak se uvádí i v kalendáři, útočník napadeného opakovaně udeřil tyčí. „Rozsah útoku zcela jasně nasvědčuje, že šlo o nedokonanou vraždu. Jeho zranění jsou hrozivá. Zlomený nos, lícní kost, oko se podařilo zachránit, nespočet zlomenin na obou rukách s vychýlením kostí až o 3 cm, podlitiny od železné tyče po celém těle. O dalších zraněních ani nemluvě,“ řekla tehdy Deníku manželka podnikatele, kterého pak přes půl roku hlídali policisté.

Případ vyvolal v Klatovech na jaře 2010 obrovskou vlnu emocí. Čin řešili dokonce i městští zastupitelé, kteří přijali jednohlasně prohlášení, že „městské zastupitelstvo důrazně odsuzuje útok na pana M. P. a očekává od orgánů činných v trestním řízení důsledné vyšetření celé věci“. Bylo to vůbec poprvé v novodobé historii zastupitelstva, co odsoudilo trestný čin. Po internetu také kolovala „Výzva všem slušným lidem v Klatovech“, v níž se psalo, že je v zájmu všech slušných obyvatel města, aby se proti této zlovůli postavili a zcela sabotovali podnikatelské aktivity muže, jenž podle autorů za útokem stojí.

Š. Z. u Krajského soudu v Plzni.
Vlastního tátu směla holčička vidět, jen když měla sex s otčímem

V tom, kdo si surový útok objednal, měla tehdy jasno i žena zmláceného podnikatele. „Kdo za pokusem o vraždu stojí, ví celé město a daleké okolí. Teď záleží na policii. Co jsem věděla, to jsem jim řekla. Věřím, že věc vyšetří, i když proti sobě mají velmi opatrného a velmi bohatého protivníka, který se bude snažit věc ovlivňovat. Naší rodině v tento okamžik nezbývá nic jiného, než doufat, že policie vše vypátrá,“ uvedla tehdy žena. Doufala marně, i po třinácti letech pachatel uniká, nedočkala se ona ani zastupitelé. V kalendáři je tento popis útočníka – vysoký nejméně 194 cm, měl dlouhé tmavé vlasy a obličej měl zakrytý škraboškou nebo maskou s gumičkou.