Podle státní zástupkyně Ireny Kondrové si v červenci 1998 nechal na adresu své polské známé Doroty Šimčíkové zaslat 1,3 kilogramu kokainu z Jižní Ameriky. Zásilku už ale nepřevzal, protože polští policisté byli rychlejší.

Čerňanský se ale brání, že s věcí nemá nic společného. S Dorotou a jejím manželem Andřejem se sice znal, ale viděl je pouze dvakrát, a to když navštívil Polsko, kam jel prý nakoupit nějaký alkohol a uzeniny. Poprvé tam byl se známým Michalem Bohušem, podruhé sám. „V roce 1968 jsem odešel z Československa, tady byl tvrdý komunismus. Po 25 letech mi dali pas zpátky, tak jsem sem párkrát přijel,“ začal vysvětlovat Čerňanský, který je zcestoval spoustu míst světa a vydal i knihu.

Nemá prý zapotřebí obchodovat s drogami, je bohatý

Obžalovaný rovněž podotkl, že distribuci drog by neměl zapotřebí, protože jeho příjem se od roku 1985 pohybuje kolem milionu korun. „V Bolívii mám farmu na kukuřici a pomeranče,“ sdělil Čerňanský, který žije střídavě v Bolívii a v Kanadě, trvalé bydliště má vedené v Karlových Varech. Nyní je však ve vazbě, do které byl vzat poté, co jej Interpol loni zadržel v Kanadě. „Já jsem o ničem vůbec nevěděl, policie mě zadržela a já se dozvěděl, že jsem kvůli drogám mezinárodně hledaný a že ve věci už soud jednal,“ uvedl Čerňanský, který zažádal o nové líčení a chce vše uvést na pravou míru.

Před soudem uvedl, že jeho známý Bohuš měl s Dorotou zřejmě poměr, o čemž její manžel nevěděl. „Bohuš mi říkal, že s ní chce utéct. Víc ale nevím. Nevím ani, jestli za ní byl ještě v Polsku nebo co vůbec zamýšlel,“ naznačoval Čerňanský jistou spojitost případu s jmenovaným mužem.

Jednání bylo v pondělí odročeno na neurčito, protože k soudu se nedostavili polští manželé Šimčíkovi. Těm bude zaslána výpověď obžalovaného k vyjádření.