Palov zaútočil letos 4. června na svého bývalého pronajímatele (44) dva dny poté, co jím byl i se ženou vystěhován z bytu. Obézního muže několikrát bodl do břicha a ten pak musel být ošetřen v nemocnici. K překvapení všech měl ale pouze lehká zranění. Vhledem k jeho tloušťce totiž čepel nože neprotnula stěnu dutiny břišní, a důležité orgány tak zůstaly netknuté.

Byl prý zoufalý

Palov před soudem vysvětloval, že na svého pronajímatele, u kterého se ženou bydlel od ledna, byl naštvaný, protože je bez slitování vystěhoval. „Věci nám odvezl neznámo kam, přišla jsem o svůj telefon. Musela jsem spát na nádraží,“ líčila také manželka obžalovaného v dopise, který adresovala soudci. Je ale podstatné uvést, že nájemníci dostali výpověď z bytu již v květnu a nevystěhovali se.

Palov před soudem řekl, že byl dokonce tak zoufalý, že se chtěl zabít. Kuchyňský nůž, který koupil chvíli před útokem a poté jím poškozeného zranil, si údajně pořídil jen na to, aby si někde uřízl šňůru na prádlo a oběsil se. Nůž si strčil do batohu a šel do restaurace, kde se s poškozeným setkal. Ten jej vyzval, ať se s ním jde podívat na elektroměr. Dvojice tedy šla na chodbu k rozvodovým skříním.

Mnoho přitěžujících okolností

„Řekl jsem mu, ať mi vrátí kauci za pronájem. Pak se mi zatmělo… a už nic nevím,“ vypověděl Palov krátce po zadržení, kdy nadýchal 1,9 promile alkoholu. Později se ale rozpomenul. „Přišli jsme k těm elektroměrům. Chtěl jsem ty peníze, řekl mi, že mi dá ho… Měl jsem v ruce otevřený batoh. On byl ohnutý. Chtěl jsem ho píchnout do té jeho velké pr…, aby už mě neotravoval a nevysedával pořád v hospodě. Vytáhl jsem nůž a on jak se otočil a nakročil, bodl si jej do břicha. Pak s ním šermoval a do kříže si rozřezal tričko,“ vysvětlil v další výpovědi. Bývalého pronajímatele prý rozhodně nechtěl zabít, tvrdil muž a za své jednání, které označil jako zkrat, se omluvil.

Soudu však tato obhajoba přišla lichá a v mnoha místech značně rozporuplná. Proti Palovi stálo mimo jiné svědectví samotného poškozeného, který odmítl, že by si zranění nožem způsobil sám. „Zařval jsem na něj, co blbneš. První útok jsem vykryl pravou rukou, druhý levou. Pak jsem zády narazil na rozvodovou skříň. Ten nůž byl všude. Oba jsme pak ztratili rovnováhu a spadli na zem,“ řekl zraněný muž vyšetřovatelům.

Už byl trestaný

Palovi nepomohl ani závěr znalce, který vyloučil, že obžalovaný chtěl poškozeného jen píchnout do hýždí. Podle několika svědků navíc obžalovaný den před atakem hovořil o tom, že chce bývalého pronajímatele usmrtit. Šedesátníkovi kromě všeho přitížilo i to, že již v minulosti jej soud za útok nožem trestal.