Akce ASANACE, kterou inicioval někdejší ministr vnitra Jaromír Obzina, cílila proti signatářům Charty 77. Někteří z nich měli být šikanou přinuceni k odchodu z ČR. Na Klatovsku se do ASANACE zapojili podle obžaloby v letech 1982 – 1983 právě i tehdejší podporučík Kučera, operativní pracovník StB, a tehdejší kapitán Veselý, který byl zástupcem náčelníka pro StB na tehdejší okresní správě SNB v Klatovech.

Na vybrané jedince měli vyvíjet velmi tvrdý tlak, aby je přiměli k odchodu z ČR. Součástí nátlaku měla být vynucená opakovaná setkávání s příslušníky StB, zavírání do cely, zákaz volna v práci, změny termínu dovolených a podobně. „Jednali s cílem dosáhnout vystěhování poškozených z ČSSR, čímž jim způsobili újmu,“ uvedl v obžalobě státní zástupce. Obžalovaní se podle něj dopustili zločinu zneužití pravomoci úřední osoby, za což jim hrozí odnětí svobody na tři léta až deset.

V případu figurují čtyři poškození, jedním z nich je Vladimír S. Ten soudu řekl, že problémy mu začaly v roce 1968, kdy v Sušici pořádal podpisovou akci proti okupaci. Od podpisu charty se o něj začala zajímat StB. Neměl kvůli ní práci, několikrát za ním přišli nebo si ho předvolali. „Pan Kučera byl u většiny setkání,“ řekl soudu Vladimír S. Dodal, že s ním řešil i vystěhování z republiky, protože byl bez práce a peněz. Na hranicích byl ale zadržen a putoval na deset měsíců do vězení. Vystěhoval se až napodruhé.

VINU ODMÍTAJÍ

Oba obžalovaní vinu shodně odmítli. „S panem Veselým jsem do styku nikdy nepřišel, nikdy mě neúkoloval. Po služební stránce jsem s ním nikdy nebyl v kontaktu. S osobami, které jsou uvedeny v obžalobě, jsem měl nepravidelné styky. Účel byl především preventivní, ale určitě ne proto, abych je psychic-ky deptal. Šlo o prevenci proti trestné činnosti,“ řekl Kučera s tím, že muži uvedení v obžalobě se vystěhovali z vlast-ní iniciativy, nebyli k tomu nuceni. Získání souhlasu s vystěhováním nebylo dle jeho slov v jeho kompetenci.

Ilustrační foto
Při ztotožňování hostů restaurace muž nahlásil údaje někoho jiného

„S akcí Asanace jsem se nikdy nesetkal, nikdy jsem se jí nezúčastnil. Nemohl jsem tak nikomu způsobit škodu ani újmu,“ řekl Veselý s tím, že do funkce v Klatovech byl sice jmenován 1. 6. 1982, ale byl dlouhodobě nepřítomen a v Klatovech začal plně pracovat až koncem roku 1983.