Ti už v pět hodin ráno rozjeli rozsáhlou kontrolu pasažérů v autobusových linkách číslo 30 a 22, které směřují na Borská pole. Tyto spoje byly vytypovány právě proto, že jimi cestuje největší počet cizinců.

„Policisté zkontrolovali celkem 35 osob. Zadrželi jednoho Vietnamce, který byl v celostátním pátrání, neboť je podezřelý ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví,“ uvedl policejní mluvčí Jaroslav Ibehej.

Další tři Vietnamci se zase provinili proti zákonu o pobytu cizinců. Neprokázali totiž, že mají v České republice uzavřené zdravotní pojištění, a nepřesvědčili policisty ani o tom, že by měli na zaplacení případné zdravotní péče vlastní peníze. Za tento přestupek jim policisté uložili blokové pokuty v celkové výši tři tisíce korun.

Strážci zákona zajistili také dva Poláky a jednoho Rumuna, kteří neměli doklady. Když ale později prokázali svoji totožnost, byli propuštěni.

Další hříšníky zase v městských autobusech načapali revizoři Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP). Ti nedbali na výmluvy pasažérů a rozdávali pokuty za jízdu načerno.

Impulzem k uskutečnění razie byly mimo jiné i zkušenosti revizorů. Ti podle plzeňského radního pro bezpečnost Karla Palečka žádali, aby je při některých kontrolách doprovázeli strážníci. „Právě přítomnost mužů zákona usnadňuje revizorům někdy problematické jednání s cizinci, kteří mnohdy revizorům odmítají předložit doklady,“ vysvětlil Paleček. Upozornil také na skutečnost, že plzeňskému dopravnímu podniku dluží právě cizinci na pokutách více než 10 milionů korun.

Podle Palečka ale nemají cizinci, kterých v Plzni žije více než 10 tisíc, zdaleka všechny kontroly za sebou. Připustil, že podobné akce se mohou v budoucnu opakovat.

Do včerejší akce nazvané „Černí pasažéři“ se zapojilo na 40 policistů z městského ředitelství Plzeň. Pomáhali jim i kolegové z cizinecké policie, městští strážníci a samozřejmě pracovníci přepravní kontroly PMDP.