Podle mluvčí cizinecké policie Ilony Vaníčkové záleží vždy na tom, za jakým účelem cizí státní příslušníci přijeli. Podle toho mají povolený pobyt. „Když jsou tady za účelem zaměstnání, o které náhle přijdou, pak tento účel porušují,“ vysvětlila mluvčí. A to je hlavní problém. Porušení – rovná se příkaz k návratu do své vlasti.

Množství cizinců se však mnohdy jen díky své neznalosti dostává do křížku se zákonem. Z tohoto důvodu pořádalo před týdnem Občanské sdružení Totem ve spolupráci s Česko mongolskou společností, plzeňským magistrátem a cizineckou policií přednášku pro migranty. „V přednášce zazněla hlavně tématika pobytového režimu. Ze zkušeností jsem hovořil o problémech, kterým by se měli všichni vyvarovat, vztahu k agenturám práce atd. Pak byl prostor na dotazy a diskuzi,“ uvedl vrchní komisař oblastního ředitelství služby cizinecké policie Plzeň Jiří Brož.

Toho velice kladně překvapila účast na poslední přednášce. „Měli jsme avizováno asi 50 lidí a nakonec jich přišlo 160 lidí, většinou Mongolové a někteří Ukrajinci,“ doplnil Brož.

Přednáška se konala v rámci projektu Integrace cizinců na území města Plzně. „Je to projekt, který si klade za cíl pomoci cizincům začlenit se místní společnosti, poradit jim, jak řešit tíživou situaci či zpřehlednit agenturní práce,“ jmenuje koordinátorka projektu Martina Hánová.

V rámci projektu se již šest přednášek konalo koncem roku. „Pracujeme také na jazykových kurzech. Od února se budou pro cizince pořádat speciální kurzy češtiny. Veliká poptávka je mezi Vietnamci,“ sdělila Hánová. „Město vytvořilo pro zde žijící cizince informační brožurky, tématicky rozčleněné a obohacené o slovníčky. Tyto brožurky jsou k dispozici v kontaktním centru pro cizince, na adrese Resslova 14, Plzeň. Tam se budou uskutečňovat i další vzdělávací aktivity včetně výuky češtiny pro cizince,“ dodala Hánová.

Loni na podzim evidovala cizinecká policie v Plzeňském kraji přes 26 tisíc cizinců. Z toho téměř 17 tisíc přijelo za nějakým účelem, především kvůli zaměstnání. Jen v loňském roce bylo v západních Čechách zjištěno téměř pět stovek nelegálně zaměstnaných cizinců.