Auta tam podle něj nemají co dělat, protože jde o jeho soukromý pozemek. Obecní úřad v Druztové mu ale nařídil cestu uvolnit. Podle místostarostky Lucie Moravcové jde o účelovou komunikaci, která musí být veřejně přístupná. Spor, který se v minulosti objevil i v televizi, trvá už osm roků.

Spor se táhne několik let

„Pozemky naší rodině byly vráceny v restituci a hned poté jsme se snažili zabránit tomu, aby přes ně chataři přejížděli. Jsou to desítky aut denně, hlavně v pátek a o víkendu. Všude se práší a je tu hluk. Navíc cestu řidiči vyjezdili v přírodním parku Horní Berounka,“ říká Šulc s tím, že právě proto ji uzavřel vraty, závorou, kůly i jinak.

Obecní úřad mu pokaždé uloží pokutu a zábrany odstraní. Šulc ale statisícové sankce odmítl zaplatit, a tak byl vydán i exekuční příkaz na jeho majetek. S obyvateli asi padesátky chat měl bývalý starosta už řadu konfliktů. Jeho ženu prý řetezy přivázali k závoře, kterou se snažili vytrhnout.

Na cestě auta jezdila celá léta, i přestože na jejím začátku byla vždy zákazová značka. Policisté tu prý nikdy porušení zákazu nijak přísně netrestali. „Urputnou snahu úřadů cestu zprůjezdnit bych pochopil v případě, že by chataři neměli jinou možnost příjezdu k rekreační oblasti. Přímo z Druztové ale vede k chatám ještě jedna cesta přes Buben,“ podotýká Šulc.

Druhá cesta se používat nedá

Místostarostka Moravcová ale říká, že právě zmíněná možnost přes Buben se ani cestou nazývat nedá. „Je to načerno vyježděná bahnitá cesta přes louku vedoucí přes zemědělské pozemky. Je sjízdná pouze, když je sucho,“ míní Moravcová. Dodává, že zákazovou značku k cestě vedoucí kolem domu pana Šulce tam vlastně umístil on sám.

„Povolení pro umístění značky si totiž vyběhal v době, kdy byl starostou Druztové,“ podotýká Moravcová.

Upozornila i na to, že zátarasy byly z cesty kolem Šulcova domu odstraněny pokaždé na základě pravomocného exekučního rozhodnutí. „Po vyřešení příjezdu do chatové osady vrchní cestou kolem domu pana Šulce hodláme vyježděnou cestu přes Buben definitivně uzavřít,“ doplnila Moravcová.

Případ požene do Štrasburku

Šulcova kauza, ve které se obecní úřad snaží znemožnit, aby zatarasil cestu zábranami, prošla soudy různých instancí, zabýval se jí i Krajský úřad v Plzni. Nepomohlo ani ministerstvo dopravy.

V současné době je rozhodnutím krajského soudu exekuce Šulcova majetku pozastavena. Čeká se na verdikt Nejvyššího správního soudu, k němuž Šulcův advokát Jiří Vlasák podal kasační stížnost. Ta je mimořádným opravným prostředkem používaným ve správním soudnictví.

„Věříme, že soud, tak jak to již ve dvou případech učinil Krajský soud v Plzni, přihlédne k rozhodnutí Ústavního soudu, který v téměř identickém případě rozhodl o tom, že vlastnické právo je nedotknutelné a má přednost v případě, že lze věc řešit jinak, v tomto případě tedy druhou přístupovou cestou,“ míní Vlasák. Pokud Šulc neuspěje u českých soudů, je prý předem rozhodnutý oslovit i Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Mezi druztovské starousedlíky Šulc příliš nezapadl a ve vsi prý nemá příliš dobrou pověst. „Dělá tu mezi lidmi zlou krev. Do chat si jezdí odpočinout lidé, kteří celý týden pracují a chtějí klid. Místo toho mají se Šulcem jenom nepříjemnosti. Někteří už dokonce kvůli němu své chaty prodali. Vždyť po té cestě se jezdilo vždycky, říkalo se tam na farském lese,“ prozradily dvě místní ženy.