Většinu nenašli při běžných kontrolách tržnic jako dříve, ale v trestním řízení, kdy na základě soudního povolení kontrolovali uzavřené prostory, pozemky a domy. Uvedla to mluvčí celního ředitelství Plzeň Jitka Blahutová.

Oproti roku 2009 počet odhalených padělků pirátských CD, DVD, oděvů, obuvi a dalšího zboží klesl. Předloni celníci našli při běžných kontrolách tržnic a na základě trestního řízení na 480 000 padělků nosičů a spotřebního zboží. Další významné množství padělků zadrželi loni i předloni celníci už při kontrole dovozu zboží ještě předtím, než zboží přišlo na vnitřní trh. Klesající počet padělků na tržnicích zejména při přímém prodeji celníci zaznamenávají v posledních několika letech. „Zlom nastal asi v roce 2008, kdy jsme na tržnicích měli zvýšené kontroly a dlouhodobý dohled. Od té doby množství padělků přímo na stáncích klesá,“ uvedla mluvčí. Naopak podle ní roste podíl skrytě prodávaného zboží. Trhovci padělky nevystavují ve stáncích, ale mají je ukryté v různých skrýších opodál.

Celní správa kontrolovala i nelegální zaměstnance. Loni provedli celníci na západě Čech celkem 389 kontrol v nejrůznějších firmách, provozovnách a zařízeních. Zkontrolovali při práci 1604 cizinců, z toho 521 nemělo pracovní povolení. Za rok 2009 zjistili 454 cizinců bez pracovního povolení, v roce 2008 jich bylo 533.