Soudce Okresního soudu Plzeň–město Josef Prach totiž včera trestní stíhání 35letého bývalého kapitána zastavil. Trestný čin je podle něj promlčený.
„Je zřejmé, že obžalovaný částky skutečně při vyšetřování převzal a řádně je nezapsal, nepřevedl na účet ani nepředal zodpovědné osobě. Vědomě tak zmařil následné nakládání s finančními prostředky,“ vyjádřil se při čtení svého rozhodnutí Prach. Poslední takovou finanční hotovost měl ale Frána v ruce v roce 2001. Promlčecí doba trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele, ze kterého byl obžalován, je pět let. Uplynula tedy už před dvěma lety.
Frána nejprve pracoval jako vyšetřovatel a policejní rada na Městském policejním ředitelství v Plzni. V září 2003 odešel do Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu do Prahy. Na chybějící peníze se přišlo v okamžiku, kdy měly být vráceny jejich majitelům. Frána ještě předložil svému nadřízenému kopii dokladu o tom, že více než 80 tisíc na policejní účet posílal. Kopie však byla falešná. Vyšetřovatel nakonec na vlastní žádost od policie odešel.
Podle soudce Pracha za celou situaci může nedostatečná kontrola na policii. „Frána byl dvakrát kázeňsky potrestán, přesto ho nikdo výrazně nekontroloval. Nadřízení neporovnávali stav financí na účtu s knihou zabavených věcí a s penězi uvedenými ve vyšetřovacích spisech,“ upozornil Prach.
Fránovi hrozily až tři roky ve vězení, čtení rozsudku se nezúčastnil. Státní zástupkyně Renata Havelková pro něj požadovala podmíněný trest a zákaz činnosti u policie. Včera proti rozhodnutí soudu podala stížnost. Obžaloba je postavena na faktu, že není jisté, kdy policejní důstojník peníze skutečně utratil. Mohlo se tak stát před méně než pěti lety. Obhájkyně vidí ve Fránově jednání spíše kázeňský přestupek než trestný čin.
Frána ale ještě nemá vyhráno. Pro podobné činy je souzen ještě u pražského soudu. Měl je spáchat v roce 2007, v těchto případech mu tedy promlčení pomoci nemůže.