K tomu soud uložil psychiatrické a protialkoholní léčení a povinnost zaplatit poškozené za újmu 200 tisíc korun.

Důvodem mírnější sazby je překvalifikování trestného činu z vraždy ve stádiu pokusu na ublížení na zdraví. „S ohledem na intenzitu svírání při škrcení se neprokázalo, že by měl obžalovaný v úmyslu poškozenou zavraždit,“ vysvětlil tiskový mluvčí Krajského soudu David Ungr.

Bývalý doktor na oddělení ORL v nemocnici Motol, v současnosti invalidní důchodce, napadl svou manželku Alenu Kasíkovou (ročník 1965) 9. března 2017 v domě ve Strážově na Klatovsku, kde pár bydlel.

Ke své choti měl přistoupit zezadu a začít jí škrtit, poté jí povalit obličejem do polštáře tak, aby nemohla dýchat. Ženě se však podařilo ze sevření vysmeknout, prchnout před dům a přivolat policii. „Ty svině, ty svině, dokud budeš dýchat,“ údajně nadával Kasík.

Žena, která se živí jako zdravotní sestra v soukromé praxi, dodnes trpí posttraumatickým syndromem. Měla problém s přijímáním stravy, nespí, trápí se s každodenními běžnými aktivitami a je v rukách psychiatrů.

Je k nevíře, že vztah byl kdysi podle výpovědí harmonický, Kasíková dokonce hovořila o „vysněném muži, o kterého se mohla opřít.“ Jenže Kasík začal mít čím dál větší problémy s alkoholem.

Třikrát byl hospitalizován na psychiatrii, začal ztrácet zájem o okolní svět, vztek a frustrace se stupňovaly.

Obžalovaný dokázal spořádat údajně až pět láhví vína denně. „Nejdřív bouchal dveřmi a křičel. Postupně mi začal vulgárně nadávat do krav a sviní,“ vypověděla Kasíková, která potichu trpěla. O problémech se nikomu nesvěřila.

Rozsudek není pravomocný, obžalovaný si ponechal lhůtu pro odvolání.