Muž si včera u soudu vyslechl obžalobu z trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle spisu v několika případech nesplnil svoji povinnost, když řádně neodevzdal peníze, které jako vyšetřovatel zabavil různým osobám. Jednotlivé částky, které se pohybují od tisíce do 62 800 korun, v součtu převyšují 100 tisíc korun.

„Zajištěné finanční částky obžalovaný nezapsal do knihy zajištěných věcí. Neuložil je na bankovní účet ani je nepředal odpovědnému pracovníkovi. Zmařil tím legální nakládání s těmito prostředky,“ uvedla Havelková. Dodala, že Frána na přelomu let 2003 a 2004 předložil svému nadřízenému padělanou kopii dokladu o tom, že 80 tisíc korun uložil na bankovní účet. Tam peníze nedorazily.

Pětatřicetiletý muž pracoval nejdříve na městském policejním ředitelství v Plzni jako vyšetřovatel a později jako vrchní komisař Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) v Praze. Vinu odmítá a tvrdí, že peníze do banky odnesl. Před soudem včera odmítl vypovídat, což učinil i v přípravném řízení. Také požádal soud, aby další jednání pokračovala v jeho nepřítomnosti.

Samosoudci Josefu Prachovi potvrdil, že u policie už nepracuje. „Nejprve byl postaven mimo službu a pak na vlastní žádost od policie odešel bez veškerých nároků. Služební poměr mu skončil k 1. listopadu 2008,“ řekl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Soud včera vyslechl i Fránova bývalého kolegu, svědka Jaroslava Baumruka, důstojníka skupiny kriminální policie a vyšetřování plzeňské policie. Po Fránovi převzal spis případu, který mu byl na podnět státního zástupce odebrán. „Ve spise byl záznam o tom, že při vyšetřování byly zajištěny nějaké věci i finanční hotovost. Frána mi tehdy tvrdil, že by ty peníze měly být na účtě.“

O vložení peněz do banky ale nebyl ve spise žádný doklad. Také mi řekl, že zabavené věci nejsou zapsané v knize zajištěných věcí. Chtěl jsem tedy, aby byly protokolárně předány. To se ale neuskutečnilo,“ uvedl Baumruk.

Podotkl, že podle předpisů, musí policisté zabavené věci odevzdat do skladu zajištěných věcí hned následující pracovní den po jejich zabavení. Jaká je lhůta pro uložení zabavených peněz na bankovní účet, však nevěděl.

Frána podle něj často pracoval na případech držení omamných látek a jedů. Vyžíval se prý ve složitějších a obsáhlejších kauzách. Nadřízený Fránu hodnotí jako schopného vyšetřovatele.

Hlavní líčení bylo včera odročeno na leden, kdy soud vyslechne zřejmě nejdůležitějšího svědka, Fránova bývalého nadřízeného. Pokud bude muži nakonec prokázána vina, hrozí mu až tři roky vězení. Za podobný delikt je Frána stíhán také Obvodním státním zastupitelstvím v Praze.