Podle pitvy měl muž otravu alkoholem, který zapůsobil i jako účinné anestetikum, takže zraněný muž zřejmě ani necítil bolest. Z jeho smrti se nyní před Krajským soudem v Plzni zodpovídá o pět let mladší Pavel Kotva z Chodové Plané na Tachovsku, který také žije jako bezdomovec.

Tragédie se odehrála teplého letního večera loňského 27. července nedaleko kostela Svaté Máří Magdalény v Plané na Tachovsku. Podle obžaloby srazil Kotva svého známého několika údery pěstí do obličeje k zemi, dupl mu na krk a ještě několikrát jej prudce kopl do břicha. „Nejméně dvakrát mu dupl na hrudník a břicho a dvěma kameny jej udeřil do spánku,“ popsal státní zástupce Jiří Komorous. Ukopaný muž měl na těle a na hlavě tolik zranění, že ještě téhož dne kolem půlnoci následkem úrazového šoku zemřel.

Nechce nést vinu za smrt

Kotva, kterému hrozí až patnáct let vězení, nepopírá, že svého známého zbil, odmítá ale nést vinu za jeho smrt. U prvního výslechu řekl, že poškozený, se kterým onoho večera popíjel krabicové víno, mu vyhrožoval, a to jej naštvalo. „Řekl mi, že jeho kamarádi mi mačetou uříznou hlavu, tak jsem vstal a dal jsem mu třikrát pěstí do obličeje. On v té tmě padl na záda, praštil se hlavou o kámen a já ho třikrát kopl na jeho pravý bok a asi dvakrát nebo třikrát jsem mu dupl na hrudník. Bylo to jako kdybych měl nohou zlomit silný klacek,“ vypověděl Kotva po svém zatčení na policii. V době vraždy měl přes tři promile alkoholu v krvi.

Několik dní nato však Kotva v dopise požádal vyšetřovatele o doplnění výpovědi. Z vraždy obvinil jiného bezdomovce jménem Jan, který prý s dvojicí onoho večera popíjel. „Když jsem ho (poškozeného) zbil, volal jsem na něj, a on se nezvedal. Viděl jsem, jak na něj Jan hodil velký kámen. Já řekl hotovo a Jan říkal, že (poškozený) dýchá normálně. Pak jsem šel směrem ke škole, Jan k náměstí,“ uvedl Kotva s tím, že se domnívá, že smrtelnou ránu zasadil poškozenému Jan, nikoli on. „Nezbil jsem ho natolik, aby zemřel,“ nechal se Kotva slyšet.

U prvního výslechu prý nevěděl, že je mrtvý

Proč neuvedl hned, že na místě činu byl ještě jeden člověk, vysvětlil kriminalistům tím, že u prvního výslechu prý nevěděl, že je jeho známý mrtvý. Toto vysvětlení se však jeví jako velmi hloupé, protože Kotvu vyslýchali policisté kvůli vraždě, což věděl. Přiznal to i v pondělí před soudem, když se zamotal do otázek předsedy senátu Přemysla Špicara a vůbec nebyl schopen své podivné tvrzení vysvětlit.

Kotvovu verzi, že mrtvého zabil hozený 39kilový kámen, vyloučili i přizvaní znalci. Podle nich kámen nikdo na tělo poškozeného nehodil, ale položil. Kdyby se incident odehrál podle druhé verze obžalovaného, měl byl poškozený muž rozdrcený obličej, což znalci nezjistili. Soud se chystá vynést rozsudek ještě do konce týdne.