Muž v prosinci 2008 po osmé hodině ráno bodl svou o rok starší známou nožem do břicha. Incident se odehrál v jednom domě v ulici Pod Skálou v Radobyčicích u Plzně. Žena se s bodnou ránou doplazila k sousednímu domu, jehož majitelka pak zavolala záchranku.

Za sociálku se opili

Dům, ve kterém se neštěstí stalo, měl Steiner podle svých slov pronajatý. Stavení bylo po povodni poměrně dost zdevastované a takřka neobyvatelné. Pětičlenná skupina lidí, která se v něm onen den sešla, od rána popíjela. Na třetím městském obvodě si všichni nejdřív vyzvedli sociální dávky a pak šli nakupovat alkohol. A nešetřili.

Nakoupili asi čtyři litry vína, nějaké pivo a vodku a vydali se do Radobyčic. „Tam jsme popíjeli a pili jsme dost,“ přiznala poškozená u soudu. Nad ránem prý chtěla připravit játra a sháněla se po noži. Steiner měl nůž u sebe, vytáhl jej a údajně jej ukazoval druhovi poškozené. Pak ženu bodl. Všechno se podle ní odehrálo velice rychle. „Nevěděla jsem, co mi je, nevěděla jsem, že mě bodl, ale najednou jsem viděla mlhu a padala jsem. Pak už si jen pamatuji, že jsem se plazila ven z baráku,“ vypověděla žena.

Steiner si před soudem vybavil jen některé okamžiky, popřel však, že by ženu bodl. Soud mu ale neuvěřil. „Poškozená několikrát uvedla, že útočníkem byl Petr Steiner. I když její výpověď vzbuzovala pochybnosti, znalec z oboru psychiatrie dospěl k závěru, že je věrohodná,“ vysvětloval předseda senátu Milan Štejr.

Svědectví oběti tak pro soud bylo přímým důkazem. O jeho vině hovořila i řada nepřímých důkazů.

Neprokázali úmysl

Případem se měl původně zabývat okresní soud. Kvůli možnému překvalifikování na pokus vraždy jej však převzal krajský soud. Věc však ponechal kvalifikovanou jako ublížení na zdraví. „Nebyl prokázán přímý úmysl obžalovaného. Kromě toho ani nebylo konkrétně zjištěno, jak byl výpad nožem veden,“ řekl k tomu Štejr.

Obžalovanému hrozilo až osmileté vězení. Pětiletý trest je ale podle soudu dostačující. „Poškozená svou opilostí a chováním jistou měrou přispěla k té atmosféře, za které k události došlo,“ uzavřel předseda senátu.

Státní zástupkyně i obžalovaný si ponechali lhůtu k vyjádření se k rozsudku.