Plzeňský soud se zabývá následky těžkého pracovního úrazu, který se stal před čtyřmi lety v bednárně Plzeňského Prazdroje.
Ve sporu jde o dvě protézy levé nohy.

DUBEN 2013
Dnes 42letý Karel Franěk (na snímku) pracoval jako bednář šest let. Vyráběl velké dubové sudy, manipuloval s nimi.
V dubnu 2013 mu ale jeden 46hektolitrový po pádu z vysokozdvižného vozíku rozdrtil nohu. Lékaři ji amputovali těsně nad kolenem.
Fraňkovi měli jeho nadřízení po úrazu slíbit, že se o něj postarají. „Jeho nadřízená mi volala, že nemusím mít strach. Že manžel bude mít nadstandardní péči a že mu zajistí protézu, která ho vrátí zpět do života,“ vypovídala v pondělí u soudu manželka Renáta Fraňková.
Fraňkovy prý ujistilo ještě několik lidí, tím to ale skončilo. Nikdy nedošlo ani k žádné písemné dohodě, a to ani při setkání právníků obou stran, kteří se měli shodnout, že protézu alespoň zčásti pořídí pojišťovna a pivovar doplatí zbytek.

BĚH, PLAVÁNÍ, SCHODY
Muž teď pivovar žaluje o 3,7 milionu korun. Peníze chce na dvě protézy Genium X3 (jedna za 1,8 milionu), které by mu s pětiletou životností vydržely alespoň do padesátky. Protézu, již by někdejší sportovec potřeboval, mu doporučil ortoped. Mohl by s ní bez omezení chodit do schodů i pozpátku, běhat, plavat. Nemusel by ji denně nabíjet.
Fraňkovi se starají o dvě děti – o třináctiletého syna a roční dceru. Ona chodí do práce při mateřské, on těžko hledá zaměstnání. Bednářem už není. „Přišel s lékařkou, jestli může dělat bednáře dál. Jenže měl závratě, nemohl stát bez berlí,“ vypovídal vedoucí bednárny Josef Hrůza s tím, že nikdo nechtěl riskovat, že se muž znovu zraní. „Nemohl jsem vyčlenit nikoho k němu,“ dodal.

NÁSLEDKY
Jinou pracovní pozici už pro muže pivovar nenašel. „Úraz zasáhl celou rodinu, hlavně syna, kterému se i zhoršil prospěch ve škole,“ řekla Fraňková. Následky vidí dodnes, její muž bere antidepresiva a silné léky proti bolesti, neboť stále trpí fantomovými bolestmi a ztracenou nohu stále cítí.

PIVOVAR UDĚLAL VŠE
Fraňkovi Prazdroj zaplatil bolestné i příspěvek na nové auto, do 65 let mu vyplácí rentu, k ní pobírá invalidní důchod a určitou sumu dostal i za snížení společenského uplatnění.
Pivovar to považuje za dostatečné. „Je nám velmi líto, že v důsledku pracovního úrazu došlo k výraznému zásahu do života pana Fraňka. Jsme přesvědčeni, že naše společnost nejenže postupovala při odškodňování pracovního úrazu v souladu s veškerými právními předpisy, ale i nad jejich rámec, a že také dodržela všechny sliby, které mu dala. Je nám velmi líto, že pan Franěk nesouhlasí, věříme však, že probíhající soudní spor mezi panem Fraňkem a Plzeňským Prazdrojem tuto záležitost pomůže vyřešit,“ vyjádřila se za společnost mluvčí Jitka Němečková.

BAŇATÝ SUD UŽ JE PRYČ
U soudu vypovídali i bývalí Fraňkovi kolegové. Advokáti se jich ptali zejména na manipulaci se sudy a na to, jestli už v bednárně někdy k podobnému úrazu došlo.
Nebyla porušena bezpečnost práce? Svědkové se shodovali, že sud, jenž Fraňka o nohu připravil, byl atypický. Baňatější než ostatní a na vozíku se rozkýval. Od úrazu už ho nepoužívají stejně jako vysokozdvižný vozík – sudy teď valí po nakloněné rovině. A bednáři, kteří si do té doby předávali znalosti a zásady bezpečnosti pouze ústně od zkušených parťáků k nováčkům, nyní dostávají papíry, které podepisují.
Že by někdo při osudné jízdě se sudem pochybil, svědkové odmítli. „Byla to nešťastná náhoda,“ shodovali se. Dodávali, že vozík měl dostatečně dlouhé vidlice, aby z nich sud nespadl. Další styčný bod výpovědí byl v tom, že Franěk při pádu sudu začal bohužel utíkat na špatnou stranu, tedy ne od sudu jako jeho kolega Jaroslav Zajíček. „Já to udělal a jsem zdráv a živý,“ řekl.

OPATŘENÍ JSOU BĚŽNÁ
Advokát pivovaru na závěr jednání upozornil, že přijímání opatření po takovýchto úrazech, vyřazení sudu a jiné změny jsou běžná praxe a neprokazují, že by ze strany zaměstnavatele k jakémukoliv pochybení došlo.
Zástupce žalobce pak dodal, že pokud svědecké výpovědi neprokážou opak, požádá o přezkoumání bezpečnosti práce v bednárně. Soud poté jednání odročil.