Zfetovaný a zároveň opilý mladík nebohou ženu dusil, dupal jí na obličej a kopal do ní. Po útoku sebral peníze, jež v místnosti našel, a aniž se staral o stav těžce zraněné stařenky, odešel. Odsedí si za to 12 let. Rozhodl o tom ve středu Vrchní soud v Praze, který o tři roky snížil trest uložený v květnu Krajským soudem v Plzni.

Michael H. napadl stařenku vloni 30. srpna v domě s pečovatelskou službou na Sokolovsku poté, co mu řekla, že mu půjčit nemůže, protože jí zbývají poslední peníze na obědy. Podle obžaloby, která zazněla u Krajského soudu v Plzni, ženu nejprve dusil hadrem. „Poté ji povalil na zem, kdy ji dvakrát silou střední intenzity dupl do obličeje, do kterého ji i dvakrát kopl. Jednou ji kopl pod levé prso,“ popsal státní zástupce Roman Šustáček. Seniorka utrpěla řadu zranění včetně zlomenin dolní čelisti, jařmového oblouku, očnice a dalších zlomenin. Více než dva týdny strávila v nemocnicích v Sokolově a v Plzni, čtyři týdny mohla přijímat jen kašovitou stravu. Nebýt rychlé lékařské pomoci, mohla být podle žalobce ohrožena na životě.

Ilustrační foto
Tragická dopravní nehoda v Plzni: cyklistka střet s kamionem nepřežila

Zachránilo ji, že si dokázala telefonem přivolat na pomoc svého syna, otce Michaela H. „Říkala, že byla přepadená, zbitá a okradená. Jel jsem tam. Matka seděla na zemi, z nosu jí tekla krev. Říkala, že jí to udělal náš Míša. Nechtěl jsem tomu věřit,“ řekl Josef H. s tím, že z nemocnice byla jeho matka převezena do LDN. Domů se už nevrátila, zemřela na selhání srdce.

Michael H., jehož jméno ani tvář nemůže redakce ze zákona zveřejnit, neboť musí být chráněna identita poškozené, soudu řekl, že před činem byl na diskotéce, kde vypil asi osm panáků a šest či sedm piv. K tomu si dal lajnu pervitinu. Pak se vydal k babičce. Napadení babičky připustil, ale bagatelizoval ho. Přiznal jen strčení a jedno šlápnutí.

Vytiskl si doma bankovky a pak je vložil do bankomatu, který padělky odhalí
Vytiskl si doma bankovky a pak je vložil do bankomatu, který padělky umí odhalit

Státní zástupce požadoval pro Michaela H. 16letý nepodmíněný trest. Povedený vnuk dostal o rok méně. „Soud uznal obžalovaného vinným ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy ve stádiu pokusu. Byl mu uložen trest odnětí svobody v trvání 15 let se zařazením do věznice se zvýšenou ostrahou. Obžalovanému byla rovněž uložena povinnost zaplatit poškozené VZP náhradu škody ve výši 89 135 Kč,“ uvedla mluvčí krajského soudu Plzeň Jana Rubášová.

Michael H. se na místě proti rozsudku odvolal, a tak nyní ve věci rozhodoval Vrchní soud Praha. Ten mu ubral plnou pětinu trestu. „Odvolací senát napadený rozsudek částečně zrušil, a to ve výroku o trestu a způsobu jeho výkonu. Soud znovu rozhodl tak, že se obžalovaný odsuzuje k trestu odnětí svobody v délce trvání 12 let. Právní kvalifikace skutku zůstala nezměněná, avšak odvolací senát dospěl k závěru, že jsou splněny podmínky pro mimořádné snížení trestu odnětí svobody. Pro výkon tohoto trestu byl obžalovaný zařazen do věznice se zvýšenou ostrahou. Rozsudek je pravomocný,“ informovala Deník mluvčí Vrchního soudu v Praze Kateřina Kolářová.