Podle informací Deníku čelí tento podnikatel minimálně šesti trestním oznámením, škoda je zhruba deset milionů korun.

Před časem naletěla i Jana Filipová z Plzně. Svůj porouchaný Ford Fiesta svěřila Kovandovi loni v srpnu, oprava za 15 tisíc korun ale vydržela jen dvě hodiny. Poté se dozvěděla, že její vůz je neopravitelný. „Pan Kovanda mi ale okamžitě ukázal inzerát na prodej jiného fordu, z něhož by šly použít náhradní díly. Zaplatila jsem zálohu dvacet tisíc," popisuje žena, která je na autě bytostně závislá. Rozváží totiž zásilky, a pokud nemá auto, nemá ani výplatu.

V polovině srpna Filipová uložila SPZ svého vozu do depozitu do doby, než se oprava vyřídí. Chtěla ušetřit za povinné ručení. „Teď jsem se dozvěděla, že šest dní poté si ji pan Kovanda vyzvedl se zfalšovanou plnou mocí a mé auto, evidentně pojízdné, prodal někomu dalšímu," říká Filipová. To ale tehdy nevěděla a naopak přistoupila na to, že koupí ojetou fabii ve slušném stavu. Auto dostala bez papírů a po 14 dnech přestalo jezdit. 


Jana Filipová se poté dozvěděla, že i toto auto je údajně neopravitelné, a proto odstoupila od kupní smlouvy. „Pan Kovanda mi měl zaplatit 35 tisíc korun, dokonce máme sepsaný splátkový kalendář, peníze jsem ale dodneška neviděla," říká žena, která stejně jako jiní poškození absolvovala neuvěřitelné kolečko výmluv ze strany majitele servisu. Začátkem prosince podala trestní oznámení.

Na policii se obrátil i Miroslav Šimčík, který přišel o zálohu 50 tisíc korun na auto, které Pavel Kovanda slíbil loni v únoru koupit a přivézt z Německa. K tomu ale nedošlo, Šimčík auto nikdy neviděl.

„Je to lhář a podvodník. Pracoval jsem u něj, neviděl jsem ani jednu výplatu a prodal mi auto. Dluží mi přes 100 tisíc korun," napsal v diskuzi další muž.

Křimický autoservis má dnes za okny oznámení o rekonstrukci a majitel nezvedá telefon. Nekomunikuje s poškozenými a není k zastižení. Podnikání mu nikdo zakázat nemůže, Jana Filipová však v těchto dnech dala podnět ke kontrole na Živnostenský a Finanční úřad a také na Českou obchodní inspekci.

Zatímco většina poškozených svá auta a peníze nejspíš nikdy neuvidí, Jana Filipová naději na vrácení auta ještě má. Policie jí nedávno oznámila, že její původní Ford Fiesta stojí v Plzni na policejním odstavném parkovišti. Jenže má dvě majitelky – Janu Filipovou a ženu, která od Kovandy auto koupila. A pokud o něj druhá majitelka projeví zájem, Filipová jej zpět nedostane před skončením soudu. „A to všechno kvůli tomu, že na dopravním inspektorátu není nutné mít plnou moc ověřenou notářem," říká Filipová, která kvůli tomu byla i za poslancem Jiřím Pospíšilem.

Ten jí sice slíbil právní analýzu a interpelaci směrem k ministru vnitra, ale to zřejmě nebude nutné. „Od 1. 1. 2015 bude účinná novela, která mění věci týkající se převodů aut i státních poznávacích značek. Při převodech aut bude nově nutná notářsky ověřená plná moc," vysvětluje Jiří Marek z odboru registru vozidel a řidičů plzeňského magistrátu. Připustil také, že v minulosti se stávalo, že plné moci byly evidentně zfalšované, úředníci ale neměli na dotyčné páky ani důkazy. To by se novelou mělo definitivně změnit.

Čtěte také předchozí článek: Manželé dali auto do servisu, ten ho rozprodal na díly