Právě ony by totiž nejlépe poznaly, že řeka Úhlava, která směřuje do plzeňské vodárny, obsahuje jed. A v pondělí se jejich role stala ještě důležitější. Před devátou hodinou ráno totiž ohlásil anonym na linku 112, že jestli nedostane několik milionů korun, nalije do vody smrtelně jedovatou bojovou látku sarin.

Výroba pitné vody pro téměř 230 tisíc obyvatel metropole a jejího okolí byla okamžitě zastavena. Z kohoutku ale lidem téct nepřestala, protože vodárna měla dostatečné zásoby. Než Plzeňané stihli výpadek vůbec zpozorovat, výroba už jela opět naplno. „Hasiči z chemické laboratoře odebrali vzorky a zjistili, že voda je nezávadná,“ vysvětlil generální ředitel Vodárny Plzeň, a. s., Miloslav Vostrý.

„Kontaminaci smrtelně nebezpečnou látkou bychom byli schopni identifikovat a výrobu vody potom okamžitě zastavit. Ryby máme v surové vodě, která přitéká, i v upravené pitné vodě. Pokud by bylo něco v nepořádku, uhynuly by,“ popsal Vostrý. Všechny vodárenské objekty jsou podle něj dobře zajištěné a monitoruje je kamerový systém.

Ve vodárně byly navíc posíleny směny a jednotlivé objekty, jako dispečink, vodojemy, vodní nádrže nebo čerpací stanice, hlídali policisté. „Průběžně se budou dělat další rozbory vody. Policisté po pachateli anonymního telefonátu pátrají,“ uvedla mluvčí krajských policistů Jana Václavová.

V vodárenských důležitých objektech dále hlídají policisté a setrvají zde i následující dny. Ve vodárně i nadále bude platit zvýšený dohled.

Podobné manévry zažila Plzeň už v září 2001. Po teroristických útocích v USA se v České republice objevila anonymní hrozba, že pitná voda ve velkých městech bude kontaminována. Naštěstí se ukázala jako planá.

Sarin je bojová látka, která dokáže zabíjet už v minimálním množství. Na otrávení Plzně by stačil i jeden kilogram. Působí na centrální nervovou soustavu, otrávený člověk dostane křeče, přestanou mu fungovat svaly včetně srdce. „Sarin se dříve hodně používal ve vojenství, armády ho měly ve výzbroji. Od roku 1993 se nesmí vyrábět,“ upřesnil vyučující chemie ze Strojní fakulty Západočeské univerzity v Plzni Petr Duchek. U nás by tedy sarin neměl být vůbec k sehnání. Nedá se ale vyloučit, že ještě zůstal ve vojenských skladech v bývalých sovětských zemích. Může být také v rukou teroristických organizací.

Největší teroristický útok za pomoci sarinu spáchali členové japonské náboženské sekty Óm šinrikjó v tokijském metru v roce 1995. Sarin si vyžádal 12 obětí a stovky zraněných.