Žena má pykat za to, že loni v listopadu s pistolí v ruce přepadla vězeňskou eskortu a osvobodila svého manžela Pavla. Díky novému trestnímu zákoníku účinnému od tohoto ledna jí teď hrozí nižší trest.

Osvobodila vězně

„S ohledem na nový trestní zákoník byla věc překvalifikována na trestný čin osvobození vězně,“ uvedla mluvčí krajských policistů Martina Kohoutová. Za ten hrozí Tauchenové nejvíce pět let vězení.

Pro mladou ženu je nová kvalifikace příznivější. Původně se totiž zodpovídala z vydírání, maření výkonu úředního rozhodnutí spáchané formou pomoci a útoku na veřejného činitele, za což jí hrozilo až osm let za mřížemi.

Podle slov advokáta Tauchenové Kolji Kubíčka připadá nyní v úvahu podmíněné zastavení trestního stíhání jeho klientky. A to proto, že sazba za trestný čin osvobození vězně je do pěti let a i z dalších důvodů, které Kubíček vysvětluje: „Ona nikdy před tím nebyla trestaná, nezpůsobila žádnou škodu, nikoho nezabila ani bezprostředně neohrozila. Takže ty okolnosti to podle mě dovolují,“ řekl Deníku Kubíček.

Je potrestaná na celý život

Trestní stíhání může podmíněně zastavit státní zástupce nebo soud. „Znamená to, že v tom stíhání se nebude pokračovat nějakou dobu, obvykle to bývá tak rok nebo dva, a pokud ten dotyčný v této době nic neudělá, tak se to zastaví úplně,“ vysvětlil Kubíček s tím, že jeho klientka už je i bez tak smrtí svého muže potrestána na celý život. Návrh na podmíněné zastavení zaslal soudu v minulých dnech.

Z Kubíčkovy kanceláře odešla před několika dny i stížnost na postup policejní inspekce při vyšetřování policejního zásahu v Hajanech na Strakonicku, kde byl manželský pár dopaden. Tauchen si tam vypálil kulku do hlavy a jeho ženu na útěku postřelil policista. Stíhán za to ale nebude. Ze závěrů policejní inspekce totiž vyplývá, že policisté při zásahu nepochybili, s čímž ale Kubíček nesouhlasí.