Vědci toho zatím o novém typu koronaviru tolik nevědí, protože jeho existence je známa jen několik měsíců. Každý den se ale naše poznání tohoto viru rozšiřuje. Podle několika studií tak už například víme, že ve vzduchu dokáže přežít jen několik hodin, ale na některých površích až devět dnů.

Lidé v rouškách - Ilustrační foto
Změna pravidel u povinných roušek: Za co hrozí pokuta, kde si ji lze sundat?

Víme také, že do lidského těla se dostává přes sliznice, nikoli přes kůži - člověk se proto nejčastěji infikuje tak, když se rukama, jimiž se dotýkal povrchu s virem, dotkne očí, nosu nebo úst. Odtud plyne obecná rada nedotýkat se obličeje, pokud jste se předtím dotýkali nějakého povrchu, na němž mohl být vir přichycený - tedy prakticky jakéhokoli povrchu ve veřejném prostoru.

Víme také to, že se uchycuje na plicích a že se objevuje i v moči a ve stolici, jimiž se dostává z těla. 

Na plastu tři dny, na kovech jen hodiny

Pokud jde o přežití nového koronaviru na neorganickém povrchu, poměrně hodně se podobá viru SARS, s nímž je také příbuzný.

Podle studie, kterou v březnu zveřejnil odborný časopis New England Journal of Medicine, vydržel například na plastu až tři dny - po osmi hodinách sice vědci zaznamenali jen 10 procent původního množství, ale teprve po 72 hodinách se nedal zjistit vůbec.

Kouření a koronavirus - Ilustrační foto
Kouříte? Pak jste náchylnější ke koronaviru, varují odborníci

U nerezové oceli začalo viru ubývat už po čtyřech hodinách a během 48 hodin se stal nedetekovatelným.

Z mědi se virus ztratil už po čtyřech hodinách, na kartonu vydržel 48 hodin. 

Čím méně virových částech se na povrchu udrží, tím menší je šance, že se jím někdo při kontaktu s tímto povrchem nakazí. "Abyste se nakazili, musíte být vystaveni viru v určité úrovni," uvedl pro web Statnews Ross McKinney, vedoucí vědecký pracovník americké asociace lékařských fakult.

Přesto je například podle webu Science Alert znepokojivé, že virové částice přetrvají na některých površích až několik dnů, nikoli jen hodin nebo minut. Jak tedy co nejlépe tyto povrchy čistit?

Čím virus zlikvidovat

První obrannou linií při boji proti viru na povrchu předmětů jsou mýdlo a voda. Mýdlo narušuje tuky ve virové "skořápce" a dostává virus na povrch, kde jej poté spláchne voda.

Samozřejmostí by mělo být také pečlivé mytí rukou po příchodu zvenku (včetně oboustranného promytí palců) a omývání nezakrytého jídla (zelenina, ovoce bez pevné slupky a podobně).

Proti koronaviru pomáhá banán i fén. Lži na internetu vážně ohrožují zdraví lidí

Velmi účinné je při ničení viru také bělidlo, respektive jeho účinná látka, kterou je chlornan sodný. Bělidlo nechte působit aspoň deset až patnáct minut, poté povrch otřete čistým hadříkem. Používejte je výhradně podle návodu na lahvi. Bělidlo ničí bílkovinu a ribonukleovou kyselinu (RNA) viru, přičemž právě RNA v sobě uchovává informaci pro tvorbu dalších virových částic, pokud se nakazíte. 

Jak se nejlépe chránit před koronavirem? Podívejte se do naší galerie

Dalším účinným dezinfekčním prostředkem je chirurgický líh. Navlhčete čistým chirurgickým lihem hadřík a otřete s ním povrchy. Líh se vypaří, takže jej nemusíte vytírat dosucha. Etanol, který je v něm obsažen, zničí koronaviry do pouhých 30 vteřin. Podobně jako bělidlo funguje tak, že likviduje protein a RNA, z nichž je virus utvořen.

Nemáte-li chirurgický líh, můžete jako první pomoc zkusit dezinfekční ubrousky. Jejich účinnou látkou je antiseptikum, obvykle benzalkoniumchlorid. Ubrouskem odstraníte choroboplodné zárodky fyzicky, působením vyvinutého tlaku, při němž se bakterie a viry nachytají na ubrousek. Tam by je pak mělo likvidovat nanesené antiseptikum.

Sasanka - Ilustrační foto
Virů jsou na světě miliardy. Lidem by proti nim mohly pomoci mořské houby

Vědci ověřili, že toto antiseptikum dobře zabírá na bakterie a koronaviry, infikující myši a psy, zatím však nejsou důkazy pro to, že zabíjí i nový typ koronaviru rozšířeného mezi lidmi. Důvodem je to, že antiseptikum účinkuje tak, že rozrušuje v patogenních buňkách tuky, ale SARS-CoV-2 mnoho tuků neobsahuje. Je proto dobré nedotýkat se ubrousku ze strany otěru a používat je raději jen jednorázově.

Nezapomeňte si také pravidelně vyvětrat, zvlášť, pokud přebýváte v prostoru s více lidmi. Infikovaná osoba vyšle při každém záchvatu kašle či při kýchnutí do vzduchu tisíce drobných kapiček obsahujících virus. Ten dokáže ve vzduchu přežít až tři hodiny, ale průvanem se ho zbavíte, nebo alespoň snížíte výrazně jeho koncentraci ve vzduchu - což výrazně sníží pravděpodobnost nákazy ostatních. 

Sečteno a podtrženo: ačkoli nevíme o novém viru ještě všechno, nejsme proti němu úplně bezbranní. Mytím rukou, používáním dezinfekce a aspoň občas otevřenými okny mu můžeme docela dobře čelit.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník