„Očekávali byste, že někteří z nich bude třeba intubovat, nebo zůstanou v nemocnici déle, tak jak je tomu běžné v jejich stavu,“ uvedl k tomu Nadir Arber ze Zdravotnického ústavu Ichilov v Tel Avivu, v němž byl lék vyvinut. Studie musela být provedena v Řecku, které o její provedení  projevilo zájem. Důvod je jednoduchý. V Izraeli po úspěšné očkovací kampani není dostatek hospitalizovaných covidových pacientů.

Laboratoř, výzkum léků. Ilustrační foto
Izrael ohlásil "zázračný" lék na covid. Cílí přímo na plíce

Již první fáze, která byla v Izraeli ukončena brzy na jaře, přinesla povzbudivé výsledky.  Jenže testy byly tehdy provedeny pouze na 30 pacientech, všichni tehdy rovněž opustili nemocnici od tří do pěti dnů. Tehdejší izraelský premiér Benjamin Netanjahu označit preparát za „zázračný lék“.

V obou fázích testů dostali vybraní pacienti inhalační přípravek EXO-CD24. Jeho tvůrce, profesor Arber, strávil čtvrtstoletí pokusy, v nichž se snažil využít molekulu bílkoviny CD24 při léčbě rakoviny. Nyní doufá, že látka pomůže pacientům s vážným průběhem nemoci covid, a to zejména v chudších zemích s omezeným přístupem k očkovacím látkám.

Bez významných vedlejších účinků

„Lékaři provádějící studii pozorovali dobré reakce, nebyly pozorovány žádné závažné vedlejší účinky terapie, což je velmi povzbudivé a potvrzuje to naši naději, že tento lék může změnit běh událostí,“ uvedl pro izraelský list Arber. Ten se osobně druhé fáze neúčastnil. Vedli ji řečtí lékaři, na něž dohlížel Sotiris Tsiodras, řecký komisař pro koronavirovou nákazu.

Hlavní příčinou závažného průběhu onemocnění je nepřiměřená a potenciálně smrtelná reakce imunitního systému na infekci koronavirem SARS-CoV-2, známá jako cytokinová bouře. Lék má této imunitní reakci, jež je zodpovědná za většinu úmrtí pacientů s těžkým průběhem této nákazy, zamezit. Aby fungoval rychle a vedlejší účinky byly minimalizovány, musí být přesně dodán do plic.

Firma Pfizer v laboratořích úspěšně otestovala lék proti covidu
Vakcína již je, teď vědci vyvíjejí prášky na covid. První testy vypadají slibně

I proto Arber tvrdí, že jeho zásadní výhodou, například oproti steroidům, které jsou nyní běžně podávány pacientům na ventilačním zařízení, je fakt, že neovlivňuje imunitní systém jako celek, ale  používá právě „cílený“ přístup.

Přípravek se inhaluje jednou denně, několika minut, po dobu pěti dnů, a cílí tak přímo na plíce, kam dodává potřebnou bílkovinu. Podává se lokálně, přesto působí v širokém spektru a bez vedlejších účinků.

„Neměníme imunitní systém, spíše jej obnovujeme do normálu kontrolou aspektu, který způsobuje cytokinovou bouři,“ uvedl.

Chybí studie

Odborníci ale varují před přílišným optimismem. Izraelští vědci sice informovali o velkolepém výsledku. V rukách ale dosud nemají srovnávací studii se skupinou, které by bylo podáváno placebo. Navíc ani nebyly v žádném recenzovaném vědeckém časopise publikovány výsledky jejich výzkumu.

Očkování proti covid-19. Ilustrační foto.
Ženy mají obavy z očkování. Změnil se mi menstruační cyklus, svěřují se některé

„Jsme sice stále optimistický, ale srovnávací studie je nutná,“ uznal izraelský vědec. Další fáze s placebo skupinou je již naplánována. Tvůrce medikamentu doufá, že látka bude schválena pro široké použití v nemocnicích již do konce tohoto roku.