Jílovitá zahrada je výhodná v tom, že dobře drží vodu, což je výhoda v suchých obdobích. Má v sobě i dost živin, ale později se prohřívá a chybí v ní vzduch. Doporučuje se vylepšit organickou hmotou a pro pěstování se dají využít i vyvýšené záhony, které se lépe prohřejí a dají se doplňovat listím, hnojem a vším, co půdu provzdušní,“ říká Jitka Nováková ze spolku Permakultura.

Jak založit trávník, máme-li na zahradě těžkou jílovitou půdu:

Zdroj: Youtube

„Zahradníci, kteří nechtějí na stav věci rezignovat, mohou do půdy svrchní vrstvy zapravit kompost, který půdu uvolňuje a vysušuje. Osvědčeným trikem je také přidání pylin, které půdu prokypří,“ uvádí zahradní designérka Aneta Křováková.

Hortenzie - Krásně kvetoucí, stín tolerující, velmi vlhkomilný keř. Cení se pro krásné olistění a bohatá květenství. Hortenzie zahradní neboli panikulát roste v keři vysokém až 2 metry.
Jak vyzrát na podmáčenou zahradu? Zkuste drenáž a vyvýšené záhony

Musí být ale částečně ztrouchnivělé, protože čerstvý materiál může pouštět pryskyřici, která zdraví rostlin neprospívá. Hnojiva zase pomáhají zlepšovat přirozenou cirkulaci živin v půdě, čímž rostlinám usnadňují jejich vstřebávání.

Zelené hnojení má dlouhodobý efekt

Dlouhodobého efektu dosáhnete pěstováním rychle rostoucích plodin, vhodných k zelenému hnojení. Těmi správnými odrůdami jsou pohanka, hořčice a různé luskoviny. Pro účinné hnojení je nutné je několikrát během vegetačního období zapravit do půdy a tento proces opakovat i po několik let.

Jedním z nejúčinnějších opatření ke zlepšení jílovitých půd, které se doporučuje provádět souběžně s hnojením, je kypření pomoci písku. Výhodou je, že na výsledek nemusíte čekat jako u kompostu. Trpělivé pískování přispívá k vytvoření úrodné vrstvy.

Ke zlepšení stavu půdy napomáhá i chov žížal, které za vás záhony „okopávají“ a přihnojují.

Nerovnosti v terénu lze při tvorbě zahrady kreativně využít.
Máte zahradu jako sjezdovku? I s tou můžete zazářit. Zvelebíte ji těmito triky

Zatímco některé stromy a keře v jílovité půdě rostou dobře, většině letniček, trvalek a zelenině se nelíbí. Nemá totiž kořeny dostatečně silné, aby si prorazily cestu hutnou hlínou. Na cibuloviny rovnou zapomeňte, většina má tendenci v hlinitých půdách přes zimu hnít.

Jak vylepšit jílovitou půdu:
- odvodnění a vyrovnání reliéfu
- vápnění
- zapravení říčního písku
- mulčování
- setí zelených hnojiv neboli zelené hnojení

Do jílovitých půd se proto vysazují nenáročné druhy rostlin. Pro zlepšení strukturu půdy ji nejprve dobře prokypřete a do ornice zapravte posekanou trávu a piliny jako mulč.

„Je důležité si uvědomit, že různé druhy rostlin se na jílovité půdě mohou chovat různě, a proto je důležité provést důkladný výběr. Jílovité půda je bohatá na minerály, živiny a zadržuje vodu. Tyto nároky vyhovují ze stromů například javorům, bukům, dubům ale i některým ovocným stromům, jako jsou jabloň, švestka, třešeň či kdoule,“ říká Aneta Křováková. Vhodné jsou také pivoňky, dřišťál či kalina obecná. A dařit se bude i malině, zelí a řepě.

Podívejte se, jak se lze zamulčováním záhonu vyhnout pravidelnému okopávání, zlepšit vlastnosti jílovité půdy a upravit vsakování vody:

Zdroj: Youtube

Na závěr nezapomeňte dodržovat zásady správného zalévání. Při vhodném postupu zůstává půda vlhká a vyživená, podporuje růst rostlin a usnadňuje činnost mikroorganismů, které jsou klíčové pro vývoj struktury půdy.

V dalším díle webseriálu Problematická zahrada vám představíme, jak na problematické zahrady s hodně kyselou půdou.