Celou zimu je pro pěší upravována trasa z Kvildy na Bučinu. „Kromě cesty na Bučinu, kterou v zimě využívají dokonce i cyklisté, máme pro pěší na letošní zimu novinku. Ve směru od Kvildy k Horské Kvildě, což je pro běžkaře téměř dálnice, chceme kromě běžeckých stop upravovat i cestu pro pěší. Tímto směrem je celoročně otevřené jelenárium, kam chodí hodně lidí, dále už cesta v zimě tolik využívána není, nicméně směr k Horské Kvildě je i v zimě pro pěší zajímavou trasou,“ řekl Deníku starosta Kvildy Václav Vostradovský.

Trasy pro pěší upravuje každou zimu i sousední Modrava. „Jde o trasy z Modravy na Modravský most směrem na Březník a Modrava – Rybárna, lesní správa Srní pak protahuje cestu mezi Rybárnou a Rokytou, což je hodně využívaná trasa,“ informoval starosta Modravy Antonín Schubert s tím, že letos už kvůli nově umístěným zábranám na hradlovém mostě nebude možné pro pěší protahovat cestu podél Vchynicko-tetovského kanálu od hradlového mostu na Rokytu. Zábrany na most umístila Správa Národního parku Šumava kvůli řidičům, kteří nerespektovali zákaz vjezdu. „V současnosti už navíc most není v tak dobrém technickém stavu, aby po něm mohla jezdit auta ani abychom na něj mohli pustit rolbu,“ vysvětlil mluvčí správy parku Jan Dvořák s tím, že s pravou hradlového mostu je počítáno výhledově. „Most stoprocentně bude muset být opraven, ovšem termín zatím určen není. Pro pěší provoz most stále postačuje,“ dodal Dvořák.

V Prášilech se na údržbě tras pro pěší domluvili s tamní lesní správou národního parku. „Lesní správa udržuje cesty z Prášil na Gsenget, z Vysokých lávek přes Hůrku do Nové Hůrky a z Velkého Boru na Javoří pilu. Lesníci by to v rámci údržby cestní sítě udržovali stejně, my s nimi máme dohodu, že údržbu budou provádět pravidelně tak, aby cesty byly pro pěší schůdné a pouze když toho mají moc, tak jim vypomůžeme,“ vysvětlil starosta Prášil Libor Pospíšil.

Železnorudští upravují po pěší cestu z Železné Rudy na Debrník, pro pěší i cyklisty cestu z Železné Rudy na Špičák, bez údržby je ponechána cesta ze špičáckého sedla na Černé jezero. „Kromě toho máme v okolí Železné Rudy sedm proznačených tras pro sněžnice,“ nabídl starosta Železné Rudy Filip Smola.