Deník o tom informovala mluvčí Léčebných lázní Konstantinovy Lázně Marie Fialová. „Lázně i přes všeobecné zdražování počítají s tím, že nemocným, jimž hradí léčbu zdravotní pojišťovny, budou nepřetržitě poskytovat veškerou péči podle léčebného plánu. Zachovají i nabídku pobytů pro samoplátce do naplnění kapacity zimních pobytů včetně adventních či vánočních balíčků,“ doplnila Fialová.

Nejvíce energií spolkne ohřívání bazénů a Prusíku

Zdražení energií zvedlo náklady na provoz jediných lázní v Plzeňském kraji přibližně o 10 procent. Největší spotřebu představuje ohřev lázeňského pramene Prusík a vody ve dvou bazénech. „V každém případě bude od ledna do března příštího roku v provozu hlavní lázeňský dům Prusík a další dva lázeňské domy Marie a Löwenstein. To nám umožní uspokojit poptávku nemocnic, které k nám překládají pacienty na rehabilitaci po velkých operacích, i poptávku nemocných po opakovaných léčebných pobytech,“ vysvětlila ředitelka lázní Dana Jurásková.

Německý ovčák Floki.
Čtyřnohý tulák Floki se po dlouhém dobrodružství šťastně vrátil domů

Vedení lázní si nejprve udělalo rozvahu, podívalo se na spotřebu a shrnulo si, kolik energie již stály a v následujícím období stát budou. „Udělali jsme určitá provozní opatření, abychom ušetřili, část prostředků jsme naspořili. Jako každý rok jsme naplánovali postupnou redukci provozu mimo sezónu, oproti minulým letům však nebude žádné omezení navíc,“ uvedla Jurásková. Doplnila, že lázně v podzimních a zimních měsících pravidelně redukují kapacitu zhruba na polovinu, což stačí požadavky klientů pokrýt.

Sedmdesát tisíc přenocování

Lázně ročně evidují okolo sedmi desítek tisíc přenocování. „Letos jsme zaznamenali rekordní nárůst pacientů, kteří sem zamířili nejen bezprostředně po operacích kloubů, tedy na takzvanou časnou rehabilitaci, ale také na opakovaný pobyt. Zahájili jsme tedy studii, která bude sledovat léčebné účinky lázeňské rehabilitace na tuto skupinu pacientů. U kardiaků jsme podobnou studii už prováděli. Vyplývá z ní, že má zásadní kladný vliv na jejich fyzickou kondici,“ dodala Dana Jurásková.

V osmi lázeňských domech mají klienti k dispozici 305 lůžek, stará se o ně přibližně stovka zaměstnanců.