I když by se dalo očekávat, že když jsou nyní lidé více doma, pustí se do pečení vánočního cukroví sami, tak tomu tak úplně není. Podle oslovených pekařů je poptávka stejná jako loni či dokonce i vyšší.

„Lidé si objednávají více, pečeme každý den a museli jsme dokonce zavést i další směnu. Čekali jsme, že bude tento rok menší poptávka, ale zatím máme více objednávek než loni,“ řekl jednatel plzeňského Pekařství Jílek Tomáš Jílek.

ReceptyZdroj: Deník

Z deseti druhů dělají mix nebo je cukroví prodáváno i jednotlivě. I když je letos složitější doba, zákazníci si nepřiplatí. „Nechali jsme ceny stejné, je to 750 korun za kilogram,“ sdělil Jílek s tím, že stále si mohou lidé objednávat. Zájem letos projevily o cukroví i firmy.

Letošní rok je s loňským srovnatelný podle majitele Pekařství Fiala z Lub na Klatovsku Petra Fialy. „Řekl bych, že pečeme stejně jako loni. Lidé chodí do prodejen a nakupují si cukroví již nakrabičkované nebo si mohou i objednat. Máme buď mix, nebo jednotlivé druhy,“ řekl Fiala, který přiznal, že museli mírně zdražit, takže kilogram vyjde na 205 Kč, dia cukroví je o zhruba 60 Kč dražší.

Počítají s tím, že lidé budou pro cukroví chodit i na poslední chvíli.

Někteří ale přece jen domácí výrobu vyzkouší. Mezi nimi je Jana Lišková z Plzně, která si cukroví zpravidla kupuje. Letos ale udělá výjimku. Důvod? Ona i její dcery jsou doma, částečně na homeoffice, částečně kvůli zavřeným provozům, takže mají více času. „Na pečení jsem nikdy moc nebyla, takže jsem si v posledních letech kupovala vždy dvě kila cukroví od kamarádky. Letos jsme se ale s dcerami domluvily, že pár druhů upečeme. Pustíme se asi do klasiky a jeden dva druhy nepečeného,“ říká Plzeňanka.
(Daniela Loudová)

Josef Maršálek letos peče 300 kilogramů cukroví

Josef Maršálek, cukrář, kterého ve světe znají hlavně jako úspěšného muže, který pekl i pro britskou královnu, má před Vánoci napilno.

„Bohužel nejsem doma v Dubném. Mám spoustu práce a často jsem teď v Praze. Učím péct, pracuji na přípravách několika pořadů a také mě čeká pečení 300 kilogramů vánočního cukroví,“ vysvětlil usměvavý Josef Maršálek na omluvu, proč tentokrát vede rozhovor jen po telefonu. I na dálku je ale ochotný rozdávat rady o pečení i úsměvy.

Cukrář Josef Maršálek.Zdroj: Josef Maršálek

Jak trávíte adventní čas a jaké cukroví o Vánocích pečete?

Jakmile se teď rozvolnilo, naskočily mi kurzy pečení vánočního cukroví a vánoček, je o ně obrovský zájem. Miluju vánoční klasiku. Linecké, vanilkové rohlíčky, plněné ořechy. Peču podle receptu od mých babiček. O Vánocích má být klid a pohoda a k tomu ta klasika patří.

Pečete cukroví i doma?

Doma peču moc rád. Ale sestra a partner mě přemluvili, abychom pekli vánoční cukroví na objednávku, budeme dělat 300 kilo. Doma mě k pečení nemusí nikdo přemlouvat, ale takovou dávku jsem musel zvažovat. Už je to objednané, další už letos nebude. A dělám toho víc. S jednou úžasnou firmou jsme vyrobili dortíky, které se budou prodávat v supermarketech. Pracovali jsme na tom rok, máslo a pravá čokoláda, luxusní dort krásně zabalený.

Jak strávíte svátky?

Rád bych se potkal s rodinou na Moravě. A po Vánocích chceme letět za přáteli do Francie. Lety se pořád nějak přesouvají, ale rozhodl jsem se už na nic nečekat a normálně plánovat a žít. Spoustu času mi nyní zabírá i Peče celá země 2, čeká nás teď velká schůze v České televizi, hodnotíme první řadu a vymýšlíme druhou. Chceme tu první řadu překonat. To je pro nás výzva. Pracovat tedy budu až do svátků naplno.

Na co dalšího se mohou vaši příznivci těšit?

S Terezou Bebarovou natáčím pro televizi Mňam pořad Čas na tebe, vychází to třikrát týdně, má to fajn zpětnou vazbu. Původně jsem měl být jen host, nakonec účinkuji pravidelně.

Kdy se vrhnete na těch 300 kg vánočního cukroví?

Péct se má začít až v půlce adventu, dva měsíce staré cukroví, byť ručně dělané, není dobré. Doporučuji nepéct kvanta cukroví. Nemá smysl mít po Vánocích v mrazácích plastové krabičky s cukrovím v mrazácích. Nakonec to pak všechno voní po mase. Já rád dělám i mezi svátky čerstvé. Když se zvedneme na hodinu od televize a upečeme si čerstvé vanilkové rohlíčky, je to paráda. Doby, kdy cukroví muselo být spoustu a hodně zbýt, to už je snad pryč.  Mám rád, když se neplýtvá.

Našim čtenářům jste doporučil netradiční recept na vánočku v těstíčku. Proč právě Torrijas ze španělské Sevilly?

Toto jídlo je pro mě dvojnásob zajímavé. Jednak je výborné, ale také následuje zásadu, ve které jsem byl vychovaný. Vyrostl jsem totiž na moravské vesnici, měli jsme hospodářství a lidé, kteří chovají zvířata a pěstují zeleninu, ovoce i obilí, si dávají obzvlášť záležet na tom, aby se všechno zpracovalo a neplýtvalo se.

Radka Doležalová