Až osm let vězení hrozí výpravčímu Ladislavu Vlasákovi (42) a signalistovi Antonínu Špídlovi (52), kteří podle obžaloby mohou za loňskou srážku dvou rychlíků ve stanici Horažďovice předměstí. Jejich případ začal v úterý projednávat klatovský soud.

CESTUJÍCÍ: VŠUDE BYLA KREV. MOJE KREV

Dva rychlíky, v nichž odhadem cestovaly dohromady dvě stovky lidí, se srazily 4. srpna po 13. hodině. „Jeli jsme s kamarády do Plzně. Najednou jsem zaregistroval zvláštní zvuk, jako když se třou železa o sebe. Řekl jsem to kamarádu Petrovi, který se podíval z okna a zakřičel, že proti nám jede vlak. Snažil se utéci z kupé, pak přišel náraz. Když jsem se probral, všude byla krev. Byla to moje krev," popsal střet vlaků jeden z cestujících. „Z kupé jsem už vyběhnout nestačil, silný náraz mě odmrštil zpět. Spadla na mě část vagonu, která nade mnou vytvořila jakousi stříšku," doplnil jeho kamarád.

Ještě hůře dopadli dva senioři z Klatovska, kteří cestovali spolu. „Z nárazu si nic nepamatuji. Byl jsem v bezvědomí, měl jsem zlomená čtyři žebra a tržné rány. Probudil jsem se až ve vrtulníku," řekl jeden z nich a druhý dodal, že si vybavuje, že ho ze zdemolovaného vagonu vyndávali hasiči nohama napřed a pak ho také vezl vrtulník.

Podobně dopadli i další. Bezprostředně po nehodě zdravotničtí záchranáři uvedli, že celkem ošetřili padesátku lidí, z nichž patnáct bylo převezeno do nemocnice, někteří vrtulníky. V obžalobě je uvedeno celkem dvanáct zraněných, jejichž zranění byla závažnější. Žádné však podle znalce z oboru zdravotnictví nebylo život ohrožující. České dráhy vyčíslily celkovou škodu na kolejových vozidlech na 6,7 milionu korun, Správa železniční dopravní cesty škodu na zařízení na 1,5 milionu korun. Obě instituce chtějí škodu uhradit po Špídlovi a Vlasákovi. Právě oni dva totiž za nehodu podle obžaloby mohou.

OBŽALOVANÍ ODMÍTLI VYPOVÍDAT

V železniční stanici Horažďovice předměstí, která byla v té době rekonstruována, došlo v osudný den k technické závadě na staničním zabezpečovacím zařízení. Byl proto stanoven postup, jak zabezpečit bezpečný průjezd vlaků. Jenže se stala chyba. Když odjížděl ze zastávky rychlík Rožmberk z Brna do Plzně, přehodil podle drážní inspekce, z jejíchž závěrů vychází obžaloba, signalista Špídl výhybku příliš brzy. Lokomotiva, přední tři vozy a přední podvozek čtvrtého vagonu tak jely správně na druhou kolej, ale zadní podvozek čtvrtého vozu a poslední pátý vagon jely přes výhybku na první kolej, kde v té době stál rychlík Vajgar z Plzně do Brna. Po střetu vykolejily dva vagony Rožmberka a lokomotiva Vajgaru. Vinu nese podle obžaloby i výpravčí Vlasák, který nezjistil volnost vlakové cesty a signalistovi dal nejednoznačné pokyny. „Čin spáchali proto, že porušili technologické postupy pro organizaci a zajištění bezpečnosti drážní dopravy," uvedla v obžalobě státní zástupkyně Marcela Šímová, podle níž se tak oba muži dopustili obecného ohrožení z nedbalosti.

Špídl, který žije v Horažďovicích, i Vlasák, který má bydliště ve Strakonicích, odmítli před soudem stejně jako na policii vypovídat.
Líčení bylo odročeno na konec prosince, kdy bude volána řada svědků, zejména ze SŽDC.

O nehodě vlaků se více dočtete ZDE