22:00 - Volební místnosti byly pro dnešek uzavřeny, k urnám můžete zase zítra ráno od 8 do 14 hodin. Svůj hlas již odevzdali lídři hlavních stran, prezident Miloš Zeman, exprezident Václav Klaus, předseda Senátu Milan Štěch či premiér Jiří Rusnok. Celkově k urnám přišly asi dvě pětiny voličů. Účast se ovšem v regionech dost lišila, roli v tom mohl sehrát nadcházející prodloužený víkend. Kvůli časovému posunu jsou otevřeny volební místnosti na americkém kontinentu, kde volby začaly už ve čtvrtek večer středoevropského letního času. Pro dnešní den se s naším on-line přenosem loučíme, budeme se těšit ráno od 8 hodin na shledanou. SOBOTNÍ DEN SLEDUJEME ZDE.

21:59 - V malém okrsku Studenec, který patří pod Trutnov a kde je zapsáno pouhých 68 voličů, zaznamenali vysokou páteční účast. Celkem 32,3 %. „První volič, který k nám přišel hned po zahájení, mezi naše místní nepatřil. Byl z Úpice, přijel na kole a volil na voličský průkaz," informoval zapisovatel komise ve Studenci Jiří Kessler. Tato místnost 36. okrsku je výjimečná tím, že komisaři sedí na verandě rodinného domku. 

21:54 - Volební účast před uzavřením místností v Plzni ještě stoupla. "Ve 21:30 se účast pohybovala u 43 procent," uvedl Roman Matoušek z plzeňského magistrátu. Více čtěte ZDE.

21:50 - Německá média očekávají, že se Česko po dnešních a sobotních sněmovních volbách stočí doleva. Všímají si také vzestupu hnutí ANO podnikatele Andreje Babiše, kterého označují za českou obdobu bývalého italského premiéra a mediálního magnáta Silvia Berlusconiho. Více čtěte ZDE.

21:34 - „Bojím se, že mě překvapí výsledek předčasných voleb do Poslanecké sněmovny. Myslím, že v této zemi nejsem sama," řekla místopředsedkyně Senátu a ředitelka pardubické Základní a Praktické školy Svítání Miluše Horská poté, co přišla v pátek večer odevzdat svůj hlas do „své" volební místnosti v Černé za Bory. „Kampaň byla únavná, plná slibů. Mám trochu obavy, že až po volbách řada voličů zjistí, že neměli dávat jen na sliby. Jenže teď bohužel platí, že čím větší slib, tím větší má politik naději na zvolení. Myslím, že by to tak být nemělo. Voliči by se měli víc dívat, co je to za člověka, který jim toho tolik naslibuje," nechala se slyšet Horská.

21:17 - Přestože v Krkonoších není hlavní sezona, řada zvláště milovníků turistiky, přijíždí na prodloužený víkend například do Špindlerova Mlýna. A s voličským průkazem. Ve volební místnosti, umístěné v Městské knihovně v Domě služeb, hodinu před jejím pátečním uzavřením už odvolily zhruba tři stovky návštěvníků. "Je to podstatně víc než místních lidí, zapsaných v seznamech, kterých je u nás tentokrát devět set," řekl pro Deník tajemník městského úřadu ve Špindlerově Mlýně Jan Klimenta. Z okrskové volební komise už si také kvůli situaci museli dnes vyžádat zvýšený počet lístků z vrchlabského pověřeného úřadu. Lidé, kteří přicházejí dát hlas ve volbách na voličský průkaz, jsou podle tajemníka většinou oblečení ve sportovním, pocházejí z různých koutů země. "Jsou převážně ze severní Moravy, Prahy nebo Českých Budějovic. Říkají, že se vydají na hřebeny hor, aby využili krásného podzimního počasí. Zatím k nám nezavítala žádná veřejně známá osobnost," uzavřel před páteční uzavírací dobou Jan Klimenta.

20:59 - Preferenční hlasy posilují možnost voličů vybrat si na stranické kandidátce lidi, které osobně znáte, věříte jim, nezklamali vás a jsou vám sympatičtí. Kroužkování z recese nebo vzteku se nevyplácí, poslancem se pak může stát i outsider, který nesplní vaše očekávání. Více čtěte ZDE.

20:42 - Volební účast v městské části Praha 6 je za šest hodin od otevření volebních místností už téměř 44 %. Při sněmovních volbách v květnu 2010 bylo podle ČSÚ v městské části Praha 6 odevzdáno 55 222 platných hlasů a zaznamenána jedna z nejvyšších volebních účastí v metropoli 73,18 %.

20:25 - Členové volební komise čtvrtého okrsku ve Františkových Lázních se shodují - předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky občany zatím nenechávají lhostejné. Navíc chodí volit na volební průkazy dost návštěvníků Františkových Lázní z jiných regionů. "Během pátku jsme zaznamenali o volby celkem slušný zájem," uvedla předsedkyně volební komise na 1. základní škole v Chebu v Marta Šinková. I třetí okrsek voliči hojně navštěvovali. „Účast je dnes poměrně slušná a zájem lidí je zatím pěkný. A mám určitě co porovnávat, ve volební komisi jsem už minimálně podesáté," uvedl člen tamní volební komise Jiří Vosala.

20:19 - Premiér v demisi Jiří Rusnok doufá, že si lidé zvolí pracovitý, poctivý a stabilní parlament, na jehož základě vznikne stejná vláda. V pražské Vinoři volil poté, co se dnes v podvečer vrátil ze summitu Evropské unie.

20:18 - Evropská komise nebude podle jednoho ze svých mluvčích bezprostředně komentovat výsledky českých voleb, očekávané už o víkendu. Předseda komise má podle tohoto mluvčího ve zvyku pogratulovat k vítězství budoucímu premiérovi země. Ve chvíli, kdy všichni v Praze čekají složitá povolební vyjednávání o sestavení vlády, by prý ovšem taková gratulace mohla být předčasná. 

20:16 - Také v Bruselu, sídle evropských institucí i Severoatlantické aliance, mají od 14:00 SELČ čeští občané možnost hlasovat v nynějších předčasných volbách do české Poslanecké sněmovny. Do volební místnosti v prostorách velvyslanectví mohou, stejně jako jinde v zahraničí, přijít lidé zapsaní na voličském seznamu a ti, kteří disponují voličským průkazem. Volební komise odhadla, že právo volit má v místě přibližně 900 lidí. Okolo 18:00 už svůj hlas odevzdalo přibližně 150 zájemců. Také v Bruselu, jako i jinde v zahraničí, budou voliči letos vybírat z kandidátů pro Středočeský kraj. Předvolební kampaň příliš intenzivní nebyla, osobně se zřejmě přijel představit jen jeden z kandidátů.

20:14 - Do volební místnosti ve Vysoké Lhotě na Pelhřimovsku přišlo do dnešních 18:00 volit pouze sedm lidí. Představuje to však 41 procent všech zapsaných voličů, kterých je v nejmenší samostatné obci Vysočiny 17, což odpovídá i celkovému počtu obyvatel. V několikerých posledních volbách ve Vysoké Lhotě vždy výrazně uspěla ODS. Teď však zřejmě svůj úspěch nezopakuje, řekl ČTK starosta František Plášil (ODS). Podle starosty je Vysoká Lhota nejen obcí s nejmenším počtem voličů, ale také zřejmě s nejvyšším věkovým průměrem, který se pohybuje kolem 67 let. Nejstarší volič je ročník 1928, nejmladším občanem s volebním právem je starostův devětadvacetiletý syn.

20:13 - Posun doleva a nejistý výsledek očekávají zahraniční média v souvislosti s parlamentními volbami v České republice. Všímají si také možného návratu komunistů k moci. Volby by měly skončit vítězstvím sociální demokracie, která však nemá jisté, že bude moci vytvořit stabilní koalici, napsala francouzská agentura AFP.

20:08 - Poslance si dnes do 17:00 přišla podle odhadů vybrat v průměru necelá pětina voličů, podobně jako před třemi lety. Vyšší účast byla spíše ve městech, kde v některých okrscích patrně v souvislosti s prodlouženým víkendem dosahovala až ke 30 procentům. Vyplývá to z údajů, které získala ČTK od volebních komisařů v jednotlivých regionech.

19:51 - V ženské věznici ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku přišlo dnes hned po začátku voleb odvolit 147 ze 486 odsouzených. Volební účast je tak 34procentní. Čtyřicetiprocentní volební účasti dosáhli v mužské věznici v Rapoticích na Třebíčsku, kde volilo 199 z 496 odsou­zených.

19:50 - Parlamentní volby a místní referendum o výstavbě sociálního centra. Tak to vypadá ve dnech voleb v Teplé. Na občany tak čeká cesta ne do jedné z volebních místností, ale hned do dvou.

19:49 - Mluvčí krajské policie Jana Matonohová k incidentu popisovaném na facebookové stránce Ústí nad Labem uvedla, že do volební místnosti měla vstoupit volička, která vykřikovala, že kdo jí dá sto korun, toho bude volit. „Žena byla z volební místnosti vykázána," řekla Jana Matonohová. Nikoho policie rozhánět nemusela.

19:47 - Facebooková stránka Ústí nad Labem uvádí: "Zajímavá situace vznikla před volební místností v Předlicích na Školním náměstí. Skupiny místních se dožadovaly stovky na hlavu údajně za volbu jedné nejmenované levicové strany. Když se k placení nikdo neměl, požadovali tito voliči peníze po komisařích příslušné volební komise. Situace se nakonec vyhrotila tak vážně, že ji musela řešit policie."
Místostarosta centrálního městského obvodu Libor Turek Deníku potvrdil, že si volební komise v Předlicích asistenci policie skutečně vyžádala. Zjišťujeme další podrobnosti.

19:37 - Dva dny za stolem a velká zodpovědnost. I to znamená práce ve volební komisi. Poprvé se jí v chebském okrsku číslo dvě zhostila třeba Ivana Reisová z Chebu, která v březnu oslavila osmnácté narozeniny. A proč? "Myslím si, že by se naše generace měla o budoucnost víc zajímat," vysvětlila s tím, že se zajímá nejen o politiku, ale obecně o dění v republice. "Jsou to moje první volby, ve kterých mohu volit, a tak je prožívám trochu intenzivněji," přiznala. A jak by podle jejího názoru měly dopadnout? "Byla bych ráda, aby došlo k nějaké změně," uvedla. Podle jejích slov by se už nemělo stávat, aby poslanci ve vězení nebo vazbě dostávali plat. "Naopak se mi líbí idea odvolatelnosti politiků," dodala.

19:24 - Příjemné rozptýlení přinesly dnes předčasné sněmovní volby řadě vězňů z jedné z nejtěžších káznic v zemi v Mírově na Šumpersku. K volebním urnám se jich dnes ve vězeňském oblečení vydala zhruba čtvrtina. Někteří z nich využili svého práva po delší době; politickou situaci začali sledovat, jak uvedli, až za mřížemi káznice. Rozhodovali se prý většinou na základě televizních volebních debat i debat v rádiích. Ve věznici v Kuřimi na Brněnsku se dnes voleb zúčastnila skoro polovina odsouzených.

Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka vhodil svůj hlasovací lístek do urny v pátek před půl šestou odpoledne v základní škole ve Slavkově u Brna.19:20 - Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka by byl rád, kdyby jeho strana získala v nynějších předčasných sněmovních volbách více než třetinu hlasů. Po své volbě novinářům řekl, že jenom silný mandát ČSSD umožní, aby se pustila do řešení problémů. Ve vznik vlády se silným mandátem věří předseda KSČM Vojtěch Filip. Více čtěte ZDE. K volební urně dorazil již i předseda Strany zelených Ondřej Liška a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. K jeho volbě čtěte více ZDE.

19:19 - „Myslím, že by sobotní termín závěrečných dostihů na pardubickém závodišti nemusel kolidovat s předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny. Dokonce od některých kandidátů už mám zprávy o tom, že se na závodišti objeví," řekl ředitel pardubického Dostihového spolku Michael Skalický. „Troufnu si tvrdit, že to pro ty úspěšné může být pěkné prostředí pro oslavu volebního úspěchu. A ti, co naopak neuspějí, zase mohou rozptýlit své chmury pohledem na koně," sdělil Michael Skalický, který nepředpokládá, že by se ještě někdo pokoušel na závodišti agitovat.

18:57 - Volebnímu dění se budou tradičně věnovat i tuzemská média. Česká televize zahájí speciální vysílání v sobotu půl hodiny před koncem hlasování. Večer pak zprostředkuje debatu lídrů nově zvolených stran. Nova počítá se vstupy v rámci Televizních novin, volbám se bude věnovat i na zpravodajském portálu TN.cz, a to ve volebním speciálu na internetovém kanálu Nova News. Bezprostředně po uzavření volebních místností plánuje speciální volební vysílání také Český rozhlas na stanicích Radiožurnál a Plus.

Předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová.

18:50 - Ve volební místnosti v ústecké ulici V Podhájí odvolila předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová. Deníku řekla, že domů do Ústí přijela jen volit a vyspat se. Ráno se vrací do Prahy, kde bude se svými podřízenými zpracovávat výsledky voleb. Výsledky se veřejnost podle ní nejspíše dozví v sobotu mezi 18:00 až 19:00, ale statistiky prý pak čeká práce až do brzkého nedělního rána.

18:45 - „Za první čtyři hodiny od otevření volebních místností máme třiatřicetiprocetní účast, což je na předčasné volby do Poslanecké sněmovny poměrně slušné číslo," hlásil David Zelený, předseda volební komise, která sídlila v prostorách pardubické základní umělecké školy v Havlíčkově ulici. Ta nahradila tradiční místo – Základní školu Závodu Míru, která je dočasně uzavřena kvůli výskytu nebezpečného azbestu. „Jsem přesvědčen o tom, že lidé o této novince byli informováni dostatečně. V tomto ohledu jsme žádný problém nezaznamenali," poznamenal David Zelený.

18:40 - Dvě z volebních místností spadajících pod Dobrušku město přesunulo. Důvodem bylo nevyhovující hygienické zázemí. Obyvatelé Chábor a Mělčan se tak museli vypravit na stadion, respektive do společenského centra. „Obecní úřad má zajistit důstojný a řádný průběh voleb. Proto pracovníci obecního úřadu objeli před volbami všechny volební místnosti a bylo shledáno, že dvě nevyhovují. V prostorách hasičských zbrojnic chyběly buď toalety anebo voda," upřesnil starosta Dobrušky Petr Tojnar. Na stadion, kam se přesunula volební místnost z Mělčan, to měli obyvatelé zhruba o 800 metrů dál, avšak z Chábor je to již nějaký kilometr. V obou případech však město zajistilo automobil, který lidi svážel a odvezl i zpět. Do 17. hodiny využili přepravu autem tři lidé z Chábor a podle komise má odvoleno zhruba 30 procent voličů.

18:32 - Jak si krátí čas členové volební komise, když zrovna nejdou voliči? „Lidé podle mého názoru chodí ve stejném počtu jako v minulých letech. Když zrovna je volno, zabavujeme se různě. Někdo si čte knížku, jiný si povídá třeba u kávy," sdělila předsedkyně volební komise na pardubické Základní škole Studánka Jana Kosková.

18:29 - V rychnovském okrese se volí i na velmi netradičních místech. Jedním z nich je objekt sauny v Dlouhé Vsi. Volby se tu konají pravidelně a vždy to obnáší poměrně velké úsilí. Z odpočinkové místnosti, kde se hlasuje, je totiž potřeba vystěhovat těžké lavice. „Dohromady odtud odnosíme přes 260 kilogramů. Alespoň tak posilujeme svaly," prozrazuje se smíchem provozovatel zařízení Roman Vlasák.

18:21 - Nejen místní, ale také manželé Jiří a Zdeňka Mlčochovi z Brna vhodili svůj hlasovací lístek do urny v Rychnově nad Kněžnou. Do Orlických hor se s dětmi vypravili na prodloužený víkend. „Cítíme občanskou zodpovědnost, proto jsme se vypravili pro voličský průkaz. Stálo nás to trochu energie – zařídit ho a přijít i sem do volební místnosti, ale vnímáme to jako povinnost," prozradil Jiří Mlčoch.

18:10 - Hned trojlístek členů Východočeského divadla se v pátek sešel v jeden čas u voleb na Základní škole Bratranců Veverkových.Volební kampaň jsem nesledovala. Rozhodla jsem se podle svého srdce a rozumu," konstatovala pardubická herečka a dabérka Kristina Jelínková. „Svůj názor jsem od minulých voleb nezměnila. Myslím, že letošní poměrně krátká předvolební kampaň toho moc neovlivnila," nechala se slyšet herečka Jindra Janoušková, manželka ředitele Východočeského divadla v Pardubicích Petra Dohnala. I ten měl o tom, koho bude volit, dávno jasno. „Pro mě je důležité zůstat u volby strany, která sice momentálně není na výsluní, ale má nosné myšlenky. Chtěl jsem ji podpořit hlavně proto, aby dostala šanci se vzpamatovat. Jsem si vědom toho, že prošla určitou krizí, ale nebylo by podle mého názoru dobré ji teď zatratit a zlikvidovat," sdělil šéf pardubických divadelníků.

17:57 - Jednaosmdesátiletá volička dnes zemřela v kulturním domě ve Frýdku-Místku. Podle informací ČTK žena upadla do bezvědomí krátce poté, co odvolila. Přes snahu lékařů se ji nepodařilo zachránit. Řekli to mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl a mluvčí policie Vlastimil Starzyk. Humpl uvedl, že ke starší voličce záchranáři vyjížděli krátce po 14:30. „Žena nejevila žádné známky života. Všechny její životní funkce selhaly. Záchranáři zahájili kardiopulmonální resuscitaci za použití přístrojové techniky a léků. Jejich snaha však nevedla k úspěchu a lékařka musela u ženy konstatovat smrt," uvedl Humpl. Podle informací ČTK žena stihla odvolit. Starzyk uvedl, že ženu svědci nalezli poblíž schodů. „Dosud nebylo zjištěno cizí zavinění, policie se případem zabývá," uvedl Starzyk.

17:56 - V Hradešicích musí voliči skákat přes výkop. Zrovna dnes se tam totiž začal opravovat chodník před volební místností, která je ve škole. Nic netušící volební komise si musela přeparkovávat auta a voliči mají na výběr – buď to obejít zhruba 300 metrů nebo výkop přeskočit. Většina volí přeskakování.

17:53 - Do „své" volební místnosti na pardubické Základní škole Studánka v pátek zavítal lídr krajské kandidátky Babišova hnutí ANO, novinář Martin Kolovratník. „Přiznám se, že jsem rád, že už je kampaň za námi. Končili jsme ji v pátek ve dvě ráno v pardubickém klubu Žlutý pes. Únava je veliká, ale převyšuje ji dobrý pocit nad tím, že jsme tomu dali sto procent," řekl po vhození hlasu do urny pardubický lídr hnutí ANO. Z kampaně měl Martin Kolovratník nejlepší pocit ze setkávání se s voliči. 

Kancléř Vratislav Mynář volil doma v Osvětimanech na Slovácku. Netajil se tím, že dal hlas svým zemanovcům, na jejichž krajské kandidátní listině figuruje jako lídr.17:47 - K volební urně dorazil také již bývalý novinář, syn dlouholetého politika Valtra Komárka, Martin Komárek. Ten kandiduje za hnutí ANO. Svou občanskou povinnost již také splnil kancléř Vratislav Mynář (SPOZ). Více čtěte ZDE.

17:42 - Přestože dočasně ztratili svou svobodu, na rozhodování o budoucnosti nerezignují. Zájem zúčastnit se parlamentních voleb projevilo hned 112 z 211 obviněných a odsouzených v českobudějovické vazební věznici. Tedy více než polovina. Některé však musela komise odmítnout, protože nemají v pořádku doklady. Volit nemohlo ani 31 cizinců a dva mladiství. V konečném součtu tak mohlo přijít k urnám ve společenské místnosti 92 oprávněných voličů. Mezi prvními byla 68letá vězenkyně s přezdívkou Sluchátko, jíž příští týden vyprší tříletý trest. České Budějovice sledují volby ZDE

17:36 - V Domě kultury v Mladé Boleslavi, kde jsou čtyři volební okrsky, byli voliči na několik minut uvězněni. Jeden z nich totiž bouchl s prosklenými dveřmi tak razantně, že na jedné straně vypadly z pantů. Předseda volební komise je musel držet, dokud se nedostavil údržbář s nářadím, zhruba padesát lidí nemohlo ven. Všichni to ale brali s humorem a volební komise si prý příště požádá i o šroubovák.

17:29 - Volby podle bývalého prezidenta Václava Klause nemohou dopadnout dobře. Velmi se prý obává toho, co vznikne po nich. ODS, tedy strana, kterou dlouho vedl, podle něj potřebuje prohrát, aby se změnila. Řekl to dnes novinářům v pražských Kobylisích, kam přišel volit s manželkou Livií. Více čtěte ZDE.

17:20 - Odvoleno už mají i některé známé osobnosti kroměřížského regionu, mezi nimi například hulínský rodák Stanislav Hložek. "Volil jsem nakonec v Praze. Dlouho jsem přemýšlel, jestli k volbám vůbec půjdu, nemohl jsem se rozhodnout, koho volit. Nakonec jsem ale našel na jedné kandidátce svého známého, kamaráda textaře a tak bylo rozhodnuto. Musel jsem ho podpořit," řekl dnes Deníku zpěvák. Kroměřížský online přenos z volebních místností čtěte ZDE.

17:15 - Odvolil již také prezident republiky Miloš Zeman. Do volební místnosti ve škole na pražských Lužinách, v jejímž obvodu rodina bydlela před přestěhováním na Hrad, se po návratu do metropole z návštěvy na severu Čech dostavil v doprovodu své manželky. Za plentou strávil až nečekaně dlouhou dobu - alespoň ve světle faktu, že to z volební kampaně vypadalo, že rozhodnut byl již dávno předem. Při vhazování obálky do urny se šibalským úsměvem zapózoval fotografům a kameramanům. Při odchodu řekl v přímém přenosu reportérovi České televize, že při jmenování premiéra bude respektovat, které strana uspěje - nicméně je připraven pokusit se pomoci, pokud by se ukázalo, že sestavování koalice se jeví jako obtížné. Pražský deník sleduje volební dění ZDE.

Starosta Sokolské župy Středomoravské – Kratochvílovy v Přerově Jaroslav Skopal přišel k volbám ve slavnostním stejnokroji. „Na volby totiž navazuje výročí vzniku samostatného Československa, takže jsem se rozhodl oslavy trochu protáhnout,“ vysvětlil.17:12 - „Trochu jsem si ty oslavy výročí vzniku samostatného Československa protáhl," řekl s úsměvem sedmasedmdesátiletý Jaroslav Skopal z Přerova, který přišel v pátek odpoledne volit do okrsku v Bratrské ulici v typickém sokolském stejnokroji. Starosta Sokolské župy Středomoravské – Kratochvílovy tak chtěl vyjádřit svůj občanský postoj. „Doufám, že se po těchto volbách nic nezmění k horšímu. Považuji za důležité, abychom se i v budoucnu vyhnuli nebezpečí totalitního státu," zdůraznil.

17:10 - Prvním voličem ve volebním okrsku číslo 21 v Blansku byl Ladislav Šenk. Omylem dostal obálku, která nebyla opatřená úředním razítkem. „Vím, že musí být orazítkovaná, tak jsem na to hned upozornil, protože by hlas jinak byl neplatný. Okamžitě jsem dostal novou obálku. Asi měli být ve volební komisi pozornější, ale chápu, že se to může stát," uvedl důchodce. Dagmar Kocianová z oddělení hospodářské správy blanenské radnice potvrdila, že se případ stal. „Bylo to malé nedorozumění hned na začátku voleb, kdy se do místnosti najednou nahrnulo asi patnáct lidí. Na jednu hromádku předsedkyně komise odložila náhradní čisté obálky pro případ, že by přišlo více lidí s voličskými průkazy. Omylem se jedna část dostala do hromádky s orazítkovanými obálkami. Protože šlo o prvního voliče, který na to upozornil, tak členové komise hned všechno zkontrolovali a neorazítkované obálky odstranili," přiblížila Kocianová. Podle ní jsou tak ve volební urně pouze orazítkované obálky, takže se nikdo nemusí bát, že by jeho hlas nebyl platný.

17:02 - Takový zájem o volby do Parlamentu tady už dlouho nebyl. Například ve volebním okrsku situovaném v prostorách Obchodní akademie a Střední odborné školy logistické v Opavě se v pátek štosovali první lidé už před samotným zahájením. Mezi prvními byla i starší žena, která až na místě zjistila, že má čtyři dny prošlou občanku. Prokázala se ale jako vskutku zarputilá volička a za půl hodiny byla zpět i s náhradním dokladem. Více čtěte ZDE.

Svůj hlas přišli odevzdat i voliči ve věznici Vykmanov. „V posledních volbách jsme měli volební účast kolem 70 procent voličů. Podobná bude podle nás i tentokrát,“ řekla mluvčí vykmanovského vězení Zdeňka Stöckbauerová.16:51 - Svůj hlas přišli odevzdat i voliči ve věznici Vykmanov. "V posledních volbách jsme měli volební účast kolem 70 procent voličů. Podobná bude podle nás i tentokrát," řekla mluvčí vykmanovského vězení Zdeňka Stöckbauerová.

16:50 - S voličskými průkazy na zastupitelském úřadě v hlavním městě Ruské federace odvolí padesát zaměstnanců Národního divadla, kteří jsou na zahraničním zájezdě v nejslavnějším ruském divadle MCHAT. Před moskevským publikem Národní divadlo odehraje dvě reprízy inscenace hry Samuela Becketta Čekání na Godota a dvě reprízy hudební komedie Co se stalo, když Nora opustila manžela z pera držitelky Nobelovy ceny Elfriede Jelinek. 

16:49 - Lídr Romské demokratické strany v Libereckém kraji Milan Cina si spletl volební okrsek, pod který patří. K volbám ale přivedl asi patnáctku příznivců.

16:33 - O zpříjemnění voleb se postarala i letos v přerovském okrsku v ulici Za mlýnem čtyřiaosmdesátiletá Zdeňka Malindová, která v pátek odpoledne usedla za klavír a zahrála příchozím několik skladeb. Vitální důchodkyně, která se oblékla do modrého kostýmku, zahrála voličům oblíbenou Masarykovu písničku Ach synku, synku. „Kromě toho jsem si pro tuto sváteční chvíli připravila i valčík od Johanna Strausse. Ze začátku jsem to trochu kopala, protože bylo v místnosti hodně lidí, ale později si posluchači málem říkali o přídavek," svěřila se žena, která podle svých slov nejraději hraje svému kocourovi. „Když mu hraji na klavír, tak si lehne na záda a vrní," řekla.

V přerovském okrsku v ulici Za mlýnem hrála voličům na klavír čtyřiaosmdesátiletá Zdeňka Malindová. Tentokráte si pro ně připravila i oblíbenou píseň T. G. Masaryka Ach synku, synku.16:32 - Svého práva volit dnes využili také dva obyvatelé Domova Paprsek v Novém Jičíně, kteří v letošním roce oslavili úctyhodných sto let. Členové volební komise navštívili s přenosnou volební urnou paní Marii Vavříkovou a po chvíli také pana Bohdana Chvátala. Oba století občané se na volby náležitě připravovali.

16:31 - Oba lékaři, kteří jsou vazebně stíhání v údajné korupční kauze manipulace s veřejnými zakázkami Středočeského kraje, se za mřížemi chystají k volbám. Potvrdili to v pátek na chodbě Krajského soudu v Praze, kde tento proces s celkem 11 obžalovanými, trvající již od srpna, měl další jednací den. Na otázku reportérů, zda se chystají hodit své hlasy do urny, Petr Kott odváděný eskortou k výtahu přikývl. A jinak to nevidí ani někdejší hejtman David Rath, ještě loni na jaře jedna z nejviditelnějších (a také nejslyšitelnějších) tváří ČSSD. „Samozřejmě," konstatoval Rath. Více sdělit nestačil, dveře výtahu se za ním zavřely.

Miroslava Němcová, volební lídr ODS, odevzdala 25. října v Praze svůj hlas ve volbách do Poslanecké sněmovny.16:25 - K volební urně již dorazil i úřadující předseda ODS Martin Kuba, předseda KSČM Vojtěch Filip či místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Odvolila již také volební lídryně ODS Miroslava Němcová. Ta při té příležitosti voličům vzkázala, že "žijeme v dobré a správné" zemi a lidé by si to neměli volbami pokazit; ODS, ač prý nebyla na výhodné startovací čáře, je podle ní dobrou volbou. Více čtěte ZDE.

16:14 - Velká krabice plná modrých obálek leží Marku Pechalovi v kanceláři v přízemí jesenické radnice. Jsou v nich volební lístky pro více než pět stovek lidí, kteří mají trvalý pobyt nahlášený na městském úřadě. Více čtěte ZDE.

16:12 - „Kroužkoval jsem, ale ne sebe," řekl s úsměvem novinářům Andrej Babiš, lídr hnutí ANO. Na dotaz, kolik tipuje pro ANO procent, řekl: „Stále proti nám běží antikampaň, uvidíme, jak si s ní poradí voliči." 

16:08 - Ve Skoroticích na Ústecku lidé volí v hasičárně, volební komise ji speciálně vyzdobila dýněmi a lampiony. "Myslím, že účast v těchto volbách bude nejvyšší za poslední dobu. Lidé si uvědomují, jak jsou důležité," řekl volič Martin Koubek.

Volby na Ústecku.

16:05 - Členové volební komise okrsku v Opavě, kde byly přerušeny volby kolapsem jedné z členek komise, se rozhodli, byť jim to zákon umožňuje, že doba voleb nebude prodloužena. Tato volební místnost se tedy stejně jako všechny ostatní uzavře dnes ve 22. hodin.

15:57 - Mezi prvními návštěvníky volební místnosti v Kyjově byl i starosta města a lídr jihomoravské kandidátky SPOZ František Lukl. „Rozhodování bylo velice jednoduché, hlas jsem dal sobě. Zakroužkoval jsem ještě další dva lidi, kteří jsou mi blízcí. Na dnešek mám v plánu relax a vanu, zítra vyrážím do Prahy do štábu, kde výsledky budu sledovat s ostatními," uvedl Lukl poté, co vhodil volební lístek do zapečetěné urny.

15:48 - Lídr krajské kandidátky TOP 09 v Plzni Marek Ženíšek volil v budově základní školy Baarově ulici. Hlas zde odevzdal v 15 hodin. Hned na samotném začátku voleb vhodil do volební urny svůj hlas Milan Chovanec, lídr kandidátky ČSSD v Plzeňském kraji. Chovanec volil v hotelu Primavera v Plzni-Černicích.

15:46 - Ještě se ani neotevřely volební místnosti a už došlo uvnitř ODS v Pardubickém kraji k drobné slovní přestřelce. „Voliči by měli volit hlavně hlavou. Přijde mi trochu zvláštní, když krajský lídr kandidátky ODS půl hodiny před zahájením voleb SMS zprávou vyzývá, aby lidé kroužkovali jen první tři kandidáty. Přiznám se, že jsem trochu nepochopil proč," uvedl předseda pardubického oblastního sdružení „ódéesky" Jiří Janků. „Vyjádření Jiřího Janků nebudu komentovat," konstatoval krajský lídr ODS do předčasných voleb Radim Jirout.

 Krátce po půl třetí volil v Nové Peci lídr SPOZ pro Jihočeský kraj Miloš Kužvart.15:44 - V Nové Peci na Prachaticku již odvolil exministr životního prostředí Miloš Kužvart.

15:41 - Bezprostředně po 14. hodině prvního dne mimořádných voleb se do volebního místa Základní devítileté školy Na Šutce v Praze 8 nahrnuly stovky voličů. "Už krátce před otevřením školy stáli v dlouhé řadě. Svědčí to o velkém zájmu veřejnosti změnit politickou mapu republiky," informoval Zbyněk Drozda, ředitel školy. Podle něj se zřejmě nejedná o úmysl lidí pouze včas odvolit a co nejdříve odjet na prodloužený víkend. "Když se ohlédnu v čase, tak volební účast minulých let byla ve srovnání s dneškem sotva poloviční," doplnil ředitel Zbyněk Drozda. 

15:32 - „Volil jsem pravici. Mám ale obavy, že lidé zapomínají, co tu bylo dříve, jak nás komunisté dusili, a budou je volit znovu," informoval Deník pardubický plochodrážní jezdec Lukáš Dryml. Více o dění na Pardubicku čtěte ZDE.

15:29 - Poprvé je volební místnost v oddací síni na strakonické radnici. Přestěhovat se tam musela ze sousední budovy bývalé školy, kde je v plném proudu přestavba. O dění na Strakonicku čtěte ZDE.

15:27 - Na otevření volební místnosti na českém velvyslanectví na Slovensku dnes v centru Bratislavy čekalo několik desítek Čechů. Zájemci o účast ve volbách do Poslanecké sněmovny si krátce po zahájení hlasování ve 14:00 SELČ museli v budově ambasády nejprve vystát krátkou frontu, aby se dostali k hlasovacím archům. Více čtěte ZDE.

15:25 - Politická strana Aktiv nezávislých občanů podala ústavní stížnost proti rozhodnutí, jímž prezident vyhlásil sněmovní volby. Zpochybňuje v ní pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny, stěžuje si také na příliš krátkou lhůtu k sestavení kandidátek, která prý poškodila především malé strany. Text stížnosti strana poskytla ČTK. Podle razítka podatelny soud podnět obdržel ve čtvrtek. Ústavní soud obvykle o stížnostech rozhoduje přinejmenším několik týdnů až měsíců. Aktiv nezávislých občanů se uchází o hlasy voličů ve čtyřech regionech. V dalších pěti krajích byl vyřazen kvůli tomu, že nedodal doklad o zaplacení příspěvku na úhradu volebních nákladů. Soud tento týden obdržel také návrh proti termínu sněmovních voleb, který sepsal předseda ústřední reprezentace Československé strany socialistické Jaroslav Vojtek. Návrh poukazuje na nerovné postavení malých stran v Česku.

15:20 - Volební dilema musel v pátek řešit také Jaromír Joo, principál Národního cirkusu Jo-Joo, který je na své pardubické štaci. „Přemýšleli jsme, jestli si vyzvedneme voličské průkazy a budeme volit v Pardubicích, ale nakonec jsme se rozhodli, že pojedeme do Prahy. Měl na to vliv i fakt, že jsme tam v pátek měli důležité jednání na ministerstvu kultury. Proto jsme se rozhodli tyto dvě akce spojit," vysvětlil Jiří Výška, produkční Národního cirkusu Jo-Joo, který se ve městě perníku zdrží až do neděle 3. listopadu.

15:18 - Hned po otevření volebních místností, tedy v pátek krátce po čtrnácté hodině, se rozhodl volit lídr krajské kandidátky ČSSD, starosta Holic Ladislav Effenberk. „Jsem rád, že je předvolební kampaň za mnou. Od úterý jsem marodil. Závěr kampaně jsem musel být na antibiotikách. Psychicky i fyzicky mi dala zabrat. Rozhodně to nebyla žádná legrace," svěřil se Deníku Ladislav Effenberk. 

15:17 - V Praze již odvolil lídr hnutí ANO Andrej Babiš.

Volby do Poslanecké sněmovny 25. října v ZŠ Květnového vítězství v Praze.

15:10 - Krátce po otevření volebních místností došlo v Opavě k nečekané události. Ve volebním okrsku 42, ZŠ Edvarda Beneše, zkolabovala jedna z členek volební komise. Jednalo se o paní starší 70 let, příčina jejího kolapsu zatím není známa. Z tohoto důvodu musely být volby přerušeny. Paní byla odvezena záchrannou službou, na místo byl ihned povolán náhradní člen volební komise, protože komise nemůže zasedat podle zákona při nižším počtu členů. Po jeho příchodu byla volební místnost ve 14:50 znovu otevřena veřejnosti (celková doba pozastavení voleb tedy trvala zhruba 40 minut). Více informací z Opavska čtěte ZDE.

15:00 - V Plzni se otevřelo všech 184 volebních místností. Podle Romana Matouška z magistrátu nebyl se začátkem voleb žádný problém. Na otevření volební místnosti v Nýřanech na severním Plzeňsku čekal hlouček lidí. Někteří totiž pospíchali na vlak, který odjížděl těsně po druhé hodině, a proto přicházeli s předstihem. Před plentou se tak krátce po čtrnácté utvořila i menší fronta.

14:51 - Také u volební místnosti na Slovanském gymnázium v Olomouci čekala skupinka voličů ještě před otevřením. „Jedna paní tady čekala už od půl druhé, jak byla natěšená. Fronty tady žádné nejsou, voliči chodí průběžně," hlásila předsedkyně tamní volební komise Lenka Smékalová o půl třetí odpoledne. Dění v Olomouci sledujeme ZDE.

14:49 - Nejen všední prostory úřadů či kulturních domů se stanou místy, kde se rozhoduje o budoucí vládě republiky. Třeba v Náchodě mohou voliči spatřit u voleb dokonce mučící nástroje. Více čtěte ZDE. O neobvyklých volebních místnostech na Rychnovsku se dozvíte ZDE.

14:47 - V Polance nad Odrou je jedna z volebních místností v sále místního kina. Komise zde nemá standardní zázemí, například kuchyňku, která bývá k dispozici ve školách. To ale řeší členové návštěvou v nedaleké restauraci, kde si v případě potřeby objednají například čaj, nebo kávu. Volební dění v Moravskoslezském kraji sledujeme online ZDE.

14:42 - Potřebu splnit svou občanskou povinnost mají například mnozí dlouhodobě nemocní z oddělení LDN českolipské nemocnice, kde zájem projevilo jednadvacet klientů. „U nás budou volit klienti v pátek po večeři. Přijdou dva komisaři s přenosnou volební urnou a obejdou pokoje na oddělení LDN a několik zájemců máme i na ortopedii," sdělil Petr Pokorný, mluvčí Nemocnice s poliklinikou v České Lípě. Českolipský deník sleduje volební dění online ZDE.

14:39 - Na čtyřech místech v Německu se dnes ve 14:00 SELČ otevřely volební místnosti, ve kterých mohou Češi hlasovat v parlamentních volbách. Do volebních místností v Berlíně, Mnichově, Drážďanech a Düsseldorfu mohou přijít lidé zapsaní ve zvláštním volebním seznamu nebo ti, kteří mají voličský průkaz. Více čtěte ZDE.

14:30 - V Žíteči má už odvoleno celkem 16 lidí, z toho 8 na voličský průkaz. Jako první přišla Alena Šimková, která chodí k volbám pravidelně a pokaždé volí stejnou stranu. Svůj hlas přijel odevzat i herec Vítězslav Jandák se svojí manželkou. Jindřichohradecké dění sledujte ZDE.

14:28 - O volby nepřijdou ani soutěžící z vily VyVolených. „Do vily na Barrandově na žádost pošleme v sobotu dva členy s přenosnou hlasovací schránkou," prozradila Pražskému deníku Ivona Kratochvílová, tisková mluvčí Prahy 5.

14:26 - Nejmladším členem a zároveň nejmladším předsedou volební komise v Písku je Marcel Jung, osmnáctiletý student Gymnázia Písek, který je v komisi 12. volebního okrsku. „Vylosování předsedou komise mě potěšilo. O politiku se už dlouho zajímám. Je to pro mě možnost aktivně se zapojit a zároveň příležitost k získání nové zkušenosti," myslí si Marcel Jung.

14:23 - Již pět minut před začátkem voleb dorazila do ústecké volební místnosti číslo 11 dvaaosmdesátiletá Ústečanka, které ale nechtěla uvést své jméno. Nakonec byla první, kdo do zdejší urny hodil volební lístek. „Vždy chodím volit. Někdy to dopadne dobře, jindy jsme zklamaná. Ale nyní kandiduje mnoho nových stran a lidé, snad se něco změní," řekla. Online přenos z Ústí nad Labem sledujte ZDE.

14:20 - U základní školy v Kotlářské ulici v Brně čekalo před druhou hodinou na otevření místnosti asi čtyřicet lidí. Mezi prvními tu odvolil i jihomoravský hejtman Michal Hašek. Brněnské dění sledujte ZDE.

14:19 - Za voliči do zdravotnických zařízení nebo věznic přijdou volební komisaři s přenosnou volební schránkou. V sobotu mají zajít také k nejstarší obyvatelce ČR, stodevítileté Evangelii Čarasové z Dívčího Hradu na Bruntálsku. Letití pamětníci jsou také ve volebních komisích. Například v Praze 1 bude v jedné z volebních místností sedět komisař, kterému bude v druhý den voleb, tedy v sobotu 26. října, přesně 90 let. Více čtěte ZDE.

14:18 - Lidé mohou hlasovat v téměř 14.900 volebních místnostech v Česku i ve světě. Adresy, kde mohou odevzdat svůj hlas podle místa svého bydliště, nalezli v obálkách spolu s hlasovacími lístky. Volební místnosti se většinou nacházejí ve školách nebo jiných veřejných budovách.

14:16 - Volební místnosti budou dnes otevřeny do 22:00, v sobotu od 08:00 do 14:00, kdy hlasování v Česku skončí. Výsledky voleb se poté začnou objevovat na serveru www.volby.cz. Drtivá většina výsledků by měla být známa do sobotního večera.

14:15 - V pořadí šesté volby do Poslanecké sněmovny v historii samostatné České republiky jsou zároveň po patnácti letech druhé předčasné. Lidé v nich rozhodnou o tom, kterých 200 z rekordního počtu 5899 kandidátů získá poslanecká křesla. Zároveň předurčí, které z 23 volebních stran budou mít šanci získat zastoupení v nové vládě.

14:14 - Volební místnost se před několika minutami otevřela také v Osvětimanech na úpatí Chřibů, obci, kde bydlí a zhruba za hodinu by měl přijít volit také kancléř prezidenta republiky a lídr SPOZ Vratislav Mynář. Dění na Zlínsku sledujeme ZDE.

14:09 - Někteří lidé netrpělivě čekali na obálku s volebními lístky. Jaké překvapení, když v ní nenašli právě tu, kterou potřebují. „V úterý přijala městská policie stížnost starší paní, že neobdržela kompletní sadu hlasovacích lístků pro nadcházející parlamentní volby a hlasovací lístek jedné z politických stran jí chybí," uvedli svitavští strážníci. Seniorce dali telefonní číslo, na koho se může s problémem obrátit. Více čtěte ZDE.

14:08 - Míváte po volbách pocit, že jste dali hlas tomu nesprávnému? Nebo nejste rozhodnutí, koho chcete volit? Či snad, zda vůbec k volbám jít? Jak si zachovat svobodnou volbu? Čtěte ZDE.

14:05 - Mezi prvními voliči budou tradičně volební lídři. Během odpoledních hodin mají mít odvoleno také prezident Miloš Zeman, jeho předchůdce Václav Klaus, předseda Senátu Milan Štěch a úřadující premiér Jiří Rusnok.

14:04 - V Příbrami, stejně jako v jiných městech, se volí převážně ve třídách základních a středních škol, proto někteří žáci a studenti měli v pátek kratší vyučování. To se ale netýká školáků v Jiráskových sadech, kde se voliči budou scházet v jediné místnosti. "Výuku jsme kvůli tomu nezkracovali, nebyl důvod," říká ředitel základní školy Miloš Přibyl. Středočeské deníky sledují volby ZDE.

14:03 - V českobudějovické sportovní hale pracovníci Českého statistického úřadu (ČSÚ) finišují s přípravami přebíracího střediska, kam zítra po 14. hodině začnou přivážet výsledky voleb členové 177 okrsků z regionu. Podle vedoucího oddělení informačních služeb krajské správy ČSÚ je třeba především nainstalovat do 16 počítačů ve sčítacím středisku zvláštní program, jehož prostřednictvím pracovníci ČSÚ odešlou data z jednotlivých volebních místností k dalšímu zpracování. I Českobudějovický deník sleduje dění on-line, podívejte se ZDE.

14:00 - Volební místnosti otevřeny, dnes až do 22 hodin můžete odevzdávat své hlasy.

13:40 - Volby ještě ani nezačaly a už jsou tu první problémy: Někteří lidé totiž nedostali hlasovací lístky. Děčínský deník na to upozornil Dušan Kočí z Děčína - Boletic. Lístky tu nedostali lidé v ulici Hrdinů 365 a 366. Jde o panelák s několika vchody. Více čtěte ZDE, Děčínský deník sleduje volby online.

13:23 - Než se vydáte do volební místnosti, zkontrolujte si vše tak, aby vaše hlasování bylo platné. To znamená mít s sebou platný občanský průkaz nebo pas. V případě nouze funguje během voleb tak zvaná občanková pohotovost, kde vám na volby vystaví náhradní doklad. Ovšem v případě, že budete mít u sebe dvě fotografie, rodný list a případně i doklad o ztrátě průkazu. Pokud volíte mimo trvalé bydliště, musíte se prokázat voličským průkazem. Pak si zvolte kterýkoli okresek, ale vybírat budete pouze z tamních kandidátů. Počítejte s tím, že duplikáty těchto průkazů vám nikde nevystaví.

13:18 - K volbám v Liberci může přijít až 81 tisíc voličů. V Libereckém kraji vybírají z 18 stran, sdružení a hnutí. On-line z Libereckého kraje sledujte ZDE.

13:00 - Pracovníci Městského úřadu v Písku odvážejí voličské seznamy, orazítkované obálky, urny a náhradní sady hlasovacích lístků, kromě toho poputují na 29 míst v Písku různé pomůcky pro členy komisí včetně výpočetní techniky. Město Písek je rozděleno do 29 okrsků a ve volebních komisích je zapojeno 237 členů. Všechny delegovaly volební strany a hnutí. Komise jsou většinou sedmičlenné, ve velkých obvodech i desetičlenné, nejmenší pětičlenné jsou v Novém Dvoře a Semicích. Písecký deník bude volební dění sledovat on-line, čtěte ZDE.

12:30 - „K účasti v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky (ČR) se přihlásilo 33 pacientů Pardubické krajské nemocnice. Podobně jako při letošní přímé volbě prezidenta ČR jich je nejvíce v Geriatrickém centru a na ortopedickém oddělení," uvedl tiskový mluvčí Pardubické krajské nemocnice Dušan Korel. Více čtěte ZDE.

12:18 - Deník se zeptal lídrů politických stran v Moravskoslezském kraji na pět otázek z různých oblastí našeho života - podívejte se, jak odpovídali, klikněte ZDE.

12:07 - K volbám se na Havlíčkobrodsku chystají i lidé s postižením, více se dozvíte ZDE.

11:44 - Přestože je nyní Česká filharmonie tisíce kilometrů daleko od vlasti, většina hudebníků dnes využila možnosti hlasovat v českých parlamentních volbách. Po náročné cestě do Japonska přišlo k urně ve zvláštní volební místnosti v Kjótu podle manažera orchestru na 80 procent členů souboru. Více čtěte ZDE.

11:25 - V drtivé většině vesnic sedí volební komise v místních obecních úřadech či školách. Ovšem jsou i případy, kde voliči najdou urnu v tělocvičně nebo kapli. V Kolči mají volební místnost v tělocvičně už několik let. Více čtěte ZDE.

11:17 - Letitou radnici v Morkovicích-Slížanech čekají v pátek a v sobotu poslední volby před demolicí. Město rozhodlo, že na místě budovy z konce 19. století, která je ve špatném stavu, postaví nové sídlo. Úředníci se už chystají na stěhování do provizorních prostor. Šanci odevzdat naposledy svůj hlas v budově staré radnice bude mít 1037 voličů, řekl dnes ČTK starosta Pavel Horák (nez.). Více čtěte ZDE.

11:08 - Z volební urny v Břeclavi už vytahovali i Rumcajse. Zážitky z volební komise se můžete dočíst ZDE.

11:05 - Předvolební sliby je třeba brát s rezervou, říká jihočeský hejtman Jiří Zimola. Čtěte ZDE.

10:54 - Je to především ekonomická situace, která motivuje obyvatele bruntálského regionu k volbě levicových nebo naopak pravicových stran. Například obce Nová Pláň a Křišťanovice dělí jen jedenáct kilometrů, ale politické názory vytvářejí ještě rozlehlejší vzdálenost. Více čtěte ZDE.

10:37 - V předčasných volbách do Sněmovny kandidují dvě desítky Romů a Romek. Je to nejvíc od roku 1990, kdy se o přízeň voličů ucházelo deset zástupců menšiny. Uvedl to server Romea.cz. Podle Miroslava Brože ze sdružení Konexe by mohlo letos také k volebním urnám dorazit víc romských voličů. Panují ale i obavy z toho, že by se v ghettech mohly hlasy kupovat a falšovat. Více čtěte ZDE.

9:58 - Norberčany volí málo, většina komunisty. Právě tato vesnice ležící mezi Libavou a Moravským Berounem měla v posledních volbách do poslanecké sněmovny v roce 2010 nejnižší volební účast v okrese Olomouc, a to přesně 47,22 procent. Více čtěte ZDE.

9:40 - Navzdory očekávanému vítězství ČSSD mohou předčasné parlamentní volby v Česku skončit patem a země patrně nebude mít vládu, která bude pokračovat v potřebných reformách. Napsal to dnes slovenský tisk. Více čtěte ZDE.

9:29 - Poslední velké akce volebních kampaní skončily ve čtvrtek. Završily tak šest týdnů, kdy se strany kandidující do Poslanecké sněmovny snažily získat hlasy voličů například v brněnských ulicích. Strany lákaly lidi na speciální tramvaje, kávu zdarma nebo na diskusi se svými lídry. Více čtěte ZDE.

9:20 - Na americkém kontinentu v noci na dnešek SELČ skončil první den hlasování v českých parlamentních volbách. Volební místnost na velvyslanectví v argentinské metropoli Buenos Aires se uzavřela už v 02:00 SELČ. O hodinu později se uzavřely také volební místnosti v Brazílii a na východním pobřeží Spojených států. Více se dozvíte ZDE.

9:15 - Volební místnosti se otevřou dnes ve 14:00 na téměř 15.000 místech republiky, ve 22:00 se uzavřou. Po noční přestávce budou přístupné ještě v sobotu od 08:00 do 14:00. Více čtěte ZDE. A nevíte-li, koho volit, podívejte se ZDE.

9:01 - Voliči v Česku dnes odpoledne začnou rozhodovat o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 23 volebních stran a hnutí, ve všech krajích ale kandiduje jen 17 z nich. Včera se uskutečnila poslední předvolební debata České televize, sledovali jsme ji on-line ZDE.