Do potoka vyteklo minulé úterý asi dvě stě litrů roztoku, který používá firma na impregnaci nařezaných dřevěných lamel. Jde o látku ředitelnou vodou, a tak ji nezastaví žádné norné stěny, lze ji jen naředit. Je ale mimořádně nebezpečná, a i když vodohospodáři začali upouštět Nýrskou přehradu a poté i Hracholusky, aby její koncentraci ve vodě co nejvíce snížili, byla plzeňská vodárna donucena přestat brát vodu z Úhlavy. Pro úpravnu vody využívala vodu z Radbuzy, odkud ji čerpali hasiči. „Preventivně obyvatelům nedoporučujeme konzumaci ryb ulovených v Úhlavě a Berounce, zalévání touto vodou na zahradách, ani napájení dobytka. Nedoporučuje se ani koupání,“ varovala tehdy mluvčí Plzeňského kraje Alena Marešová. Teď už se ale vše vrací k normálu.

„Podle aktuálních informací Plzeňského kraje došlo ke snížení koncentrace škodlivých látek v Úhlavě i v Berounce na úroveň, která neohrožuje lidské zdraví ani životní prostředí. Stále ale nedoporučujeme konzumaci ryb,“ uvedla Marešová. Vedoucí odboru životního prostředí klatovské radnice Libor Hošek doplnil, že v pořádku již je i voda v Drnovém potoce.

„V Drnovém potoce i v Úhlavě byly odchyceny živé ryby, které byly dány na rozbor Státní veterinární správě, zda v nich zůstala stopa té látky nebo zda látka byla odbourána a ryby již jsou v pořádku. Výsledky budou známy nejpozději příští týden,“ řekl Hošek.

Případ šetří kriminalisté z krajského policejního ředitelství v Plzni. „Ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti,“ potvrdila krajská policejní mluvčí Pavla Burešová. Jaký trest viníkům ekologické katastrofy hrozí, zatím nelze říci. „Až budou známy všechny skutečnosti a také škoda, která tímto jednáním vznikla, bude upřesněna právní kvalifikace,“ vysvětlila Burešová.