Prostředí pro uspořádání tohoto soutěžního setkání mládeže poskytla základní škola v Gagarinově ulici ve Stříbře i se školní jídelnou.

Setkání mladých včelařů přispělo k navázání nových přátelství, vzájemné výměně zkušeností i k porovnání toho, jak se v kterém kroužku daří zvládat výchovu k chovu včel. Soutěž proběhla jako urputné, ale čestné zápolení, v němž účastníci potvrdili, že mají rádi přírodu a úspěšně se připravují k tomu, aby z nich byli zdatní a vzdělaní včelaři.

Soutěžilo se ve dvou věkových kategoriích, mladší žáci od prvé do páté třídy a starší od šesté do deváté třídy. Základními disciplínami byl vědomostní test, znalost včelařsky významných rostlin, znalost včelařských pomůcek, schopnost pracovat se včelami při jejich chovu a schopnost využívat mikroskop při poznávání včel a jejich škůdců. V doplňkových disciplínách mladší žáci zdobili medové perníčky, sestavovali z vystřihovánky tělo včely a určovali jednotlivé části včelího těla. Starší žáci zhotovovali úlové rámky, značili trubce náhradou za včelí matky a přenášeli do jaterníkových misek nejmladší larvičky včel. Žáci ve starší kategorii, kteří se umístili v základní soutěži na prvém až šestém místě, pak svoje dovednosti předvedli se živými včelstvy na včelnici Základní organizaci včelařů ve Stříbře.

Soutěž proběhla jako velmi urputné, ale korektní a čestné zápolení všech zúčastněných žáků. V kategorii mladších žáků byl vyhlášen vítězem Filip Junek z včelařského kroužku (VKM) Kladruby, druhý byl Vincenc Světlík z VKM Zruč–Senec a na třetím místě soutěž ukončil Jakub Kasl z VKM Kladruby. V kategorii starších žáků zvítězil Jakub Heicl, na druhém místě soutěž ukončil Šimon Blažek a třetí místo obsadila Noemi Pospíšilová, všichni z VKM Stříbro. Všichni na prvém, druhém a třetím místě z kategorie mladších i starších žáků postupují do ústředního celorepublikového kola soutěže Zlatá včela v Nasavrkách a budou zde obhajovat vynikající úspěchy svých předchůdců. Tam členové VKM ze Stříbra v letech 2014, 2015 i v loňském roce obsadili přední místa a postoupili dokonce na mezinárodní setkání včelařské mládeže.

V soutěži, která je součástí mezinárodního setkání, pak Matěj Frouz obsadil čtvrté místo v roce 2014, v roce 2015 Matěj Brzica dokonce v mezinárodní soutěži zvítězil loni se umístil v Anglii Jakub Heicl na sedmém místě.

Oblastní kolo Zlaté včely 2018 skončilo. Mladým včelařům i jejich vedoucím je třeba popřát hodně úspěchů v prospěšné a chvályhodné činnosti, kterou beze sporu chov včel je.

Oldřich Koubek

Bezemín připomínal během středečních bleskových záplav spíše vodní nádrž.
FOTO: Dešťová smršť vytopila dvě obce na Tachovsku