Nemocnice i její vlastník je hledají po celém kraji i v zahraničí. Zatím bez větších úspěchů. Zkušení pracovníci na pracovním trhu nejsou a absolventi o místo v regionálních nemocnicích nestojí.

„Přijala bych okamžitě deset až dvacet sester nebo klidně i zdravotních asistentek, abychom mohli pohodlně sestavovat služby. Dnes máme na všech odděleních 115 sester a někde se ty služby už dávají dohromady těžko. Naštěstí zatím nemusíme sahat k omezení rozsahu péče," říká manažerka pro nelékařskou péči Domažlické nemocnice Jana Boučková s tím, že teď potřebuje nové sestry hlavně na pracoviště intenzivní péče a následné péče. Místa jsou ale i na chirurgii a interně.

Alespoň jednoho lékaře nebo klidně i absolventa lékařské fakulty potřebují interna, gynekologie a hledá se i hematolog. Oddělení následné a dlouhodobé péče obsazuje dokonce funkční pozici primáře.

Podle statistik poskytnutých Plzeňským krajem byla loni v Domažlické nemocnici průměrná mzda u lékařů 80 tisíc korun a u všeobecných sester přes 28 tisíc. V porovnání s ostatními nemocnicemi Plzeňského i dalších krajů patří tyto příjmy k vyšším. A nemocnice od letošního dubna zvýšila tarifní složku o pět procent.

Přesto nemocnice musí o každého nového pracovníka velmi usilovat.
„Lékařů a sester je v Čechách prostě málo. A nevypadá to, že by se měla situace v nejbližší době výrazně zlepšit, protože těch příčin nedostatku je hned několik," říká mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška a pokračuje: „V případě mladých lékařů je lákadlem zahraničí. K Čechám je nic pevného neváže a v Německu, které je od nás jen za kopcem, mají možnost si vydělat více, budou-li tedy dobří a budou doopravdy tvrdě makat."

A v menším měřítku to prý platí i u sester. U nich je ale momentálně hlavní komplikací systém vzdělávání.

U zdravotních sester je ale momentálně hlavní komplikací systém vzdělávání.
Dříve chodily studentky ze střední zdravotní školy rovnou do nemocnic a po zaučení mohly dělat široké spektrum úkonů. Vysokou školu si dodělávaly jen dívky usilující o manažerskou pozici. Dnes mohou středoškolačky dělat jen něco. Plnohodnotná sestra musí dál studovat, a do zdravotnictví tak v těchto letech nepřichází dost absolventek.

To bude v Domažlicích platit i letos.
„Z devíti studentek posledního ročníku si daly přihlášku na další studium ať už na vysoké škole nebo na vyšší odborné všechny. Nikdo neuvažuje, že by šel hned pracovat," dokládá zástupkyně domažlické „zdrávky" Hana Šťastná a připouští, že i po dalším studiu se mnohé z nich do Domažlic nevrátí.

„Když studují v Plzni nebo Praze, zvyknou si tam a už se jim moc nechce do okresního města. Navíc s titulem si třeba v Praze najdou dobře placenou práci i mimo obor. To jen aby nevznikl dojem, že v Plzni a Praze je sester nadbytek," doplňuje mluvčí nemocnic Kokoška.

Důkazem toho jsou i studentky třetího ročníku domažlické zdravotnické školy Kateřina Chaloupková a Kateřina Horvátová. Ani ony po studiu neplánují nastoupit do nemocnice v Domažlicích.

„Chci samozřejmě zůstat v oboru, ale v zahraničí. Sester v Čechách je málo, protože jsou nedoceněné. Jejich práce je velmi náročná a platy malé," říká Chaloupková.

„Já také nechci pracovat jako sestra v nemocnici, ale chci se uplatnit jako záchranář," řekla její kolegyně Horvátová.

Přesto nemocnice dívky stále oslovuje.
„V únoru a březnu se celá skupina krajských nemocnic včetně naší prezentovala před studenty na střední škole v Domažlicích, Klatovech i Plzni. Tam se prezentace konala i přímo na fakultě zdravotnických studií a je domluven i termín na lékařské fakultě," popisuje ředitelka Domažlické nemocnice Alena Vyrutová.

Jedná se o představení nemocnic, volných pracovních míst, popis postupu jak po škole nebo už v rámci studentské praxe do nemocnice nastoupit.
„Připomínají se i pobídky. Absolventům nabízíme náborové příspěvky, studentům stipendia. A nemocnice má i zaměstnanecké benefity," dodává ředitelka.