Čtyři malé a jedna velká tůň poslouží především jako biotop pro obojživelníky, hmyz, hady. V neposlední řadě je to příspěvek k udržení vody v krajině. „Chtěli jsme obnovením tůní na neobhospodařovaných loukách přispět k zadržení vody v současném suchém období,“ potvrdil Václav Pinta z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Bernartice.

Tůně už v této lokalitě podle jeho slov vznikly přibližně před deseti lety. „Když se tady tehdy dělal biokoridor, tak při vysazování stromů tady čtyři tůně vznikly. Ty už jsou v další svojí fázi vývoje. My jsme teď vybudovali tůně nové a doplnili jsme je o některé prvky pro návštěvníky,“ uvedl dále.

Z hráze zmíněného rybníku se tak může sejít k první malé vodní ploše, ke které vede povalový chodník z modřínového dřeva. Nechybí tady informační tabule a interaktivní herní prvky z přírodních materiálů pro děti.

Ty si mohou zahrát pexeso a hrou se tak seznámit s obyvateli a květenou v okolí. K dispozici jsou i trojrozměrné modely žab či jiker, aby si na ně mohli sáhnout třeba slabozrací – popisky jsou vyvedeny také Braillovým slepeckým písmem. Nedaleko tůně pak ochránci přírody vybudovali tzv. hadník pro plazy, tedy líhniště s podzemním zimovištěm, dále broukoviště a ptačník.

Cesta k Boreckým tůním, jak se lokalita jmenuje, je značena od hlavní silnice a na kraji lesa, asi půl kilometru od tůní, je vybudováno malé parkoviště pro odstavení vozidel.

Borecké tůně jsou v rámci České republiky 101. lokalitou vybudovanou díky programu Blíž přírodě, který podporuje plynárenská společnost. „V současné době je v Plzeňském kraji zpřístupněno deset těchto lokalit,“ uvedla Kateřina Adámková z ČSOP.