Lidé, kteří se podílejí na chodu muzea, se do programu zapojí ve třech ukázkách. Nadace Pozemního vojska Armády České republiky, která muzeum provozuje, je od prvního ročníku Bahen v roce 1990 jejím hlavním organizátorem.

Lidé z muzea začali s intenzivními přípravami na Bahna hned po skončení květnových oslav osvobození. „Posíláme tam tanky a obrněné transportéry plus nákladní auta. Připravujeme jako každý rok samostatné ukázky, do kterých se od nás zapojí zhruba 70 lidí. Jedna bude věnovaná bojům během Slovenského národního povstání v roce 1944. Tématem další ukázky je bojový poplach v posádce Janovice, kde se představí technika a zbraně z 60. a 70. let. Do třetice připomeneme československý obrněný transportér OT-64 SKOT, který se stal přesně před 60 lety součástí výzbroje naší armády. Kromě stroje od nás se nám podařilo sehnat ještě šest dalších, které se také představí v ukázce,“ prozrazuje ředitel muzea František Koch, který stál v roce 1990 u zrodu akce a je také držitelem ochranné známky Bahna.

V Muzeu na demarkační linii v Rokycanech vrcholí přípravy na Den pozemního vojska – Bahna. Na tankodrom u Strašic už zamířila muzejní těžká technika. | Video: Deník/Veronika Krátká

Odjezd těžké techniky na Bahna organizuje spolu s dalšími dobrovolníky Miroslav Koloc: „Veškerá technika prošla základní kontrolou tak, aby byly dostatečné olejové náplně, funkční baterie, doplněné pohonné hmoty, prostě aby vozidla fungovala.“ Kvůli menšímu provozu na silnicích se přesun uskutečnil o uplynulém víkendu. „Vše se přepravuje na podvalníku, protože ty stroje by mohly poškodit silnice. Odvezli jsme tam deset kusů těžké a čtyři kusy lehké pásové techniky. Vždycky část naložíme, odvezeme, složíme a vrátíme se zpátky. Cesta do Brd trvá dvě hodiny,“ říká Miroslav Koloc s tím, že ve čtvrtek čeká účastníky Bahen nácvik a v pátek generální zkouška.

Muzeum na demarkační linii bude mít i během konání Dne pozemního vojska – Bahna otevřeno jako obvykle. „Kvůli účasti na akci ale nebude do 30. června kompletní kolekce pásové a kolové techniky ve vnější expozici,“ upozorňuje František Koch.

Nadace Pozemního vojska pořádá Bahna ve spolupráci s Armádou České republiky. Letošní 34. ročník se uskuteční 29. června od 9 hodin. Program každoročně sleduje až 50 tisíc lidí. Letos se do něj zapojí i zahraniční armády, Policie České republiky a vězeňská služba.