Objev učinili němečtí mykologové, kteří si letos na jaře v Národním parku Bavorský les (NPBL) posvítili i na louky na jeho okraji, využívané často jako pastviny. Právě v jedné z takových oblastí na okraji Schönbrunnu am Lusen, jen pár kilometrů od českých hranic, nyní objevili dva druhy hub, které v národním parku dosud nebyly k vidění.

Mykologové Claus Bässler a Peter Karasch se v letošním mírném jaru zaměřili na hromádky hnoje na loukách, kde se pasou hospodářská zvířata. Jak informoval NPBL, celkem bylo během jednoho týdne ve čtyřech trusových hromadách identifikováno šest zajímavých druhů hub. Dvě z těchto hub jsou v seznamu druhů v národním parku nové. Jedna je Slzečník měnlivý (Bolbitius variicolor, v Česku vedený v Červeném seznamu), druhou Hnojník trojvýtrusý (Coprinopsis trispora, velmi vzácný i v Čechách). Druhá z hub velmi silně páchne. Podle německých odborníků byl tento hnojník na Šumavě objeven vůbec poprvé. Několik dní po nálezu v Schönbrunnu se ho ale podařilo nalézt i v obci Hohenau.

„Tyto dva regionální nové objevy a stovky dalších druhů hub se specializují na rozklad trusu býložravců,“ vysvětlil Peter Karasch. Upozornil ale, že moderní chov zvířat s vysokým používáním antibiotik způsobuje, že tyto druhy hub jsou v krajině vzácnější.