Označení geografického středu Evropy je nedaleko hory Dyleň, ale na německé straně státních hranic. Původně ovšem byl tento evropský středobod přímo na vrcholu Dyleně. A byl to právě geniální stratég a jeden z největších vojevůdců, Napoleon Bonaparte, který Dyleň v roce 1813 prohlásil evropským středem.

S Deníkem navštívíte prostřednictvím videa střed Evropy

Zdroj: Youtube

Mohutný žulový kámen je ale spíše středem symbolickým. A to přesto, že geografický střed evropského kontinentu zaměřila v roce 1865 rakousko-uherská astronomicko-trigonometrická komise. Pomyslný pupek Evropy je totiž hned na několika dalších místech.

Nynější podoba žulového kamene pod Dylení je z roku 1985. Co se stalo s původním, není známé. Ještě v roce 1934 byl ale částečně přikryt zeminou.

Necelý kilometr severně od místa označovaného jako střed Evropy je další zajímavý hraniční bod. Jako oficiální hraniční kámen ho v roce 1739 uznal král Karel VI. Říká se mu Královský kámen a při zaměřování zemských hranic v roce 1844 získal pořadové číslo 225. Vysekán má také hraniční křížek připomínající lopatky mlýnského kola a šipku. Ta ukazuje směr společné hraniční cesty.